Przędziorki
TetranychidaeCzarnuszka Damasceńska
Nigella Damascena

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI

It appears that you are using an ad-blocking program (Adblock).

Please disable Adblock so that we can provide you with valuable content.


Wygląda na to, że używasz programu blokującego reklamy (Adblock).

Prosimy o wyłączenie Adblocka, abyśmy mogli dostarczać Ci wartościowe treści.


  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Rośliny o Wzorzystych LiściachOpis

Uroda domowych roślin o dekoracyjnych, wzorzystych i wielokolorowych liściach z powodzeniem konkurować może z każdą rośliną kwiatową. Rośliny te często pochodzą z egzotycznych krajów.

Rośliny o ozdobnych liściach pochodzą przeważnie z krajów tropikalnych, gdzie osiągają i większe rozmiary i, tak jak pozostałe rośliny, kwitną i owocują. Pod wspólną nazwą grupy, kładącą nacisk na kolor i kształt liści, odnaleźć można reprezentantów wielu gatunków. Mogą to być zarówno drzewka jak i drobne rośliny pnące lub płożące się, rośliny wiecznie zielone i takie, które liście zrzucają.

Wszystkie te zielone rośliny mogą swymi interesującymi kształtami liśćmi, delikatnymi na nich wzorkami i oryginalnym zabarwieniem, konkurować z niejedną rośliną kwiatową, hodowaną w mieszkaniach. W przeciwieństwie do tych ostatnich mają rośliny o ozdobnych liściach jeszcze jedną nad nimi przewagę. Kwiaty bowiem kwitną tylko w określonym czasie i nie trwa to dłużej niż kilka tygodni. Natomiast wzorzyste, pstrokate rośliny wyglądają dekoracyjnie i atrakcyjnie przez cały rok.
Wyjątkiem jest na przykład kaladinum, które późną jesienią zrzuca liście pozostawiając na całą zimę mało atrakcyjną bulwę.
Ilość roślin z wzorzystymi liśćmi warto jednak ograniczyć do do dwu, lub trzech w jednym miejscu. Największy efekt dają bowiem wtedy, gdy stoją na tle gatunków o liściach czysto zielonych.

O jednej jednak sprawie nie można zapominać. Wśród roślin o wzorzystych liściach są i takie, którym w miarę upływu czasu zaczyna ubywać urody. Do nich należy na przykład bora, a także irezyna. Obie rośliny dają się jednak rozmnażać przez sadzonki lub odnogi.

To, co na wzorzystych, wielobarwnych roślinach tak nam się podoba, w rzeczywistości często jest wynikiem potrzeby lub błędu natury. Tak jest w przypadku liści blanszowatych - z białymi albo żółtymi paskami lub plamami. Obecność tych barw spowodowana jest brakiem chlorofilu. Liście takie w ciemnych pomieszczeniach staną się zielone. Rośliny po prostu muszą wtedy produkować więcej chlorofilu, na co potrzebują całych płaszczyzn liści, które przyjęłyby jak najwiecej światła.
U niektórych roślin, tak jak w przypadku klonu hodowanego w domu, jego barwne liście są wynikiem choroby wirusowej. U takich roślin, nawet ich potomstwo uzyskane z sadzonek, bśdzie nadal miało liście kolorowe. Jeśli jednak rośliny te rozmnoży się z nasion, nowe rośliny będą już miały tylko jedną barwę

  1. Difenbachia Nakrapiana - Dieffenbachia Maculata
  2. Echmea Wstęgowata - Aechmea Fasciata
  3. Kalatea - Ostrzeszyn - Calathea
  4. Kroton - Codiaeum
  5. Kordylina - Cordyline
  6. Koleus Blumego - Solenostemon Scutellarioides
  7. Niedośpian Nakrapiany - Hypoestes Phyllostachya
  8. Wężownica - Sansevieria Trifasciata

    Copyright © poral.net