Wciornastki
ThysanopteraNiedośpian Nakrapiany
Hypoestes Phyllostachya

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI

It appears that you are using an ad-blocking program (Adblock).

Please disable Adblock so that we can provide you with valuable content.


Wygląda na to, że używasz programu blokującego reklamy (Adblock).

Prosimy o wyłączenie Adblocka, abyśmy mogli dostarczać Ci wartościowe treści.


  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Pędzenie Roślin


Pędzenie - jedna z metod stosowanych w ogrodnictwie mająca na celu przyspieszenie sprzedaży kwitnących roślin doniczkowych lub kwiatów ciętych.

Któż raz w życiu nie widział krokusów czy hiacyntów? Oprócz nich istnieje jednak cały szereg roślin cebulowych, które kwitnąc zimą stwarzają w domu prawdziwą wiosenną atmosferę. Należą do nich rośliny, kyóre zostały opisane na tej stronie i które można bez problemów pędzić w domu.

Ipheion, Erythronium, Camassia oraz Iris Reticulata kwitną w ogrodzie dopiero późną wiosną lub wczesnym latem. Pędzeniem można je jednak zmusić do wcześniejszego kwitnienia.

Erythronium Dens-Canis - Psiząb Liliowy
Tę roślinę cebulową nazwano tak ze względu na fakt, że jej cebule przypominają psi ząb. Roślina ta występuje głównie w Ameryce Północnej, rośnie dziko również na obszarach górskich południowej Europy, gdzie często występuje w towarzystwie cyklamenów.

Wczesną wiosną pojawiają się charakterystyczne, u większości gatunków plamiste liście. Gdy w kwietniu-maju temperatura podnosi się, między liśćmi tworzą się zawiązki kwiatów.
Po upływie krótkiego czasupojawiają się piękne, drobne kwiaty z wygietymi do tyłu listkami okwiatu w kolorach białym, fioletoworóżowym lub czerwono-białym.
W zależności od temperatury otoczenia utrzymują się one na roślinie przez różny czas. Im temperatura jest niższa, tym dłużej kwiaty pozostają na roślinie.

Psiząb Liliowy występuje głównie w lasach liściastych i zaroślach. Potrzebuje więc półcienistego lub cienistego stanowiska oraz wilgotnej, próchniczej ziemi nie zawierającej wapnia.

Pielęgnacja w pokoju
Chcąc mieć w domu kwitnące rośliny, należy na przedwiośniu, podczas ciepłego dnia, gdy ziemia nie jest zamarznięta, wygrzebać z niej kilka małych cebulek. Najlepsze są takie, które już wytworzyłymałe pędy. Cebulki sadzi sie do doniczki, którą ustawia się w jasnym, ciepłym miejscu, chronionym jednak przed ostrym słońcem.
Po upływie kilku tygodni pojawiają sie najpierw liście, a tydzień lub dwa później kwiaty.
Roślinę należy przetrzymywać w chłodnym miejscu, wówczas kwiaty utrzymają się na roślinie przez około 3-4 tygodni.

Camassia - Kamasja
Camassia należy do tych roślin, które wygladają bardzo efektownie zwłaszcza, gdy pędzone są w większej doniczce lub wiadrze. Rośliny nie należy zbyt często ruszać. Chcąc ją pędzić, należy wybrać jedną z dwóch następujących metod.
pierwsza z nich: z ziemi co roku w lutym wybiera się zawsze inne cebule i przenosi je do pokoju. Po przeniesieniu ich z powrotem do ogrodu należy zostawić je przez parę lat w spokoju.
Druga możliwość: cebule umieszczone w doniczkach należy zadołować w ogrodzie i przykryć warstwą piasku. Następnie wyjmuje się z ziemi doniczkę z cebulami, przenosi do pokoju, by później znów zakopać je w ogrodzie

W pokoju doniczka powinna być umieszczona w wilgotnym, ciepłym miejscu. Nie powinna być wystawiona na działanie ostrych promieni słonecznych
Wkrótce po pojawieniu się pierwszych zielonych pędów, na roślinie tworzy się kwiatostan podobny do świecy. Gwiaździste kwiaty w różnych odcieniach niebieskiego zebrane są na szczycie długiego pędu kwiatostanowego. Czasami na cebuli macierzystej tworzą się liczne cebule przybyszowe, dzięki czemu można mieć wkrótce w ogrodzie bukiet kwiatów.

Camassie po przekwitaniu potrzebują suchej ziemi. Zimą w ogrodzie należy chronić je przed działaniem niskiej temperatury, zwłaszcza w chłodniejszych rejonach.

Iris Reticulata - Kosaciec Siatkowany
Kosaciec pochodzi z Azji. W porównaniu z innymi kosaćcami jest prawedziwym maleństwem. Dorasta on bowiem do 10-15 cm wysokości. Należy do najwcześniejszych wiosennych roślin, kwitnie w marcu i kwietniu.
Najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku w lekkiej, porowatej ziemi.
Nie trzeba chronić go przed mrozem. Liście pojawiają się bardzo wcześnie, czasami w okresie, gdy ziemia pokryta jest jeszcze śniegiem. Są sztywne, podobne do liści trawy. Skupione są gęsto wokół tworzącego się kwiatu, który chronią.Istnieje kilka odmian z kwiatami o różnych odcieniach niebieskiego

Uprawa w pokoju
W jesieni sadzi się kilka cebulek do doniczki wypełnionej mieszanką ziemi i piasku.
Doniczkę zakopuje się w ogrodzie, gzdie pozostawia się ją do stycznia lub lutego. Na przedwiośniu doniczkę wyjmuje się i przenosi do ciepłego pomieszczenia. Po kilku tygodniach na cebulkach pojawiają się zielone pędy.
Przez cały czas cebulki należy regularnie podlewać. Z pierwszych, pięknie ubarwionych kwiatów, można się cieszyć już na początku marca.

Ipheion Uniflorum - Ifejon Jednokwiatowy
Tę wspaniałą roślinę roślinę cebulową pochodzącą z rejonów półpustynnych Meksyku i Gwatemalii przywieźli do Europy w 1593 roku konkwistadorzy hiszpańscy.

Jest to rzadka mała roślinacebulowa, która w ogrodzie dorasta do 20-30 cm wysokości i tworzy jasnoniebieski niemal białe kwiaty od kwietnia do maja w zależności od stanowiska.
Jeśli cebule sadzone są blisko jedna obok drugiej, cienkie liście podobne do trawy tworzą gęstą poduszkę.

Pędzenie w pokoju
Cebulki ipheionu sadzi się bardzo wcześnie, na początku września. Chcąc, by roślina zakwitła w domu, należy cebulki zasadzic do doniczek i ustawić je w chłodnej szklarni lub ogrodzie zimowym.
Po pojawieniu się na cebulkach czubków pędów, doniczki należy przenieść do pokoju, gdzie ustawia się je w słonecznym, jasnym miejscu.


    Copyright © poral.net