Wciornastki
Thysanoptera



Słonecznik Zwyczajny
Helianthus Annuus

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI

It appears that you are using an ad-blocking program (Adblock).

Please disable Adblock so that we can provide you with valuable content.


Wygląda na to, że używasz programu blokującego reklamy (Adblock).

Prosimy o wyłączenie Adblocka, abyśmy mogli dostarczać Ci wartościowe treści.


  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10



Życie Roślin



Funkcje Liści

Liście nie są tylko dekoracyjną częścią pokojowych roślin. Dla tych roślin są prawie tak niezbędne jak płuca dla człowieka. Przejmują na przykład z powietrza dwutlenek węgla i pobierają wodę z korzeni.
Z tych dwóch surowców produkują związki organiczne, głównie cukier. Energii do tej produkcji dostarcza im światło słoneczne.Cały ten proces nazywany jest fotosyntezą. Kiedy jest ciemno proces ten nie zachodzi, a więc zimą-tylko w bardzo ograniczonym zakresie. Dzieje się tak z powodu krótszego dnia i braku dostatecznej ilości światła słonecznego.

W procesie produkcji cukru przez roślinę wytwarza się tlen - a ten jest dla wszystkich istot żywych rzeczą nieodzowną.

Jak światło słoneczne może dotrzeć do najniżej rosnących liści?
Gdy się blżej temu przyjrzeć można zobaczyć, że liście znajdujące się na górze drzewa ustawiaja się pionowo tak, aby część światła przepuścić do tych rosnących poniżej. Te zaś w pozycji poziomej wyłapują każdy promyk przebijającego światła.
Jest takie drzewo w Australii o nazwie Eukaliptus globulus, u Którego mozna zobaczyć, jak liście potrafią się ustawić dokładnie kantem wobec kierunku padania promieni słonecznych. Broniąc się tym sposobem przeciw palącym pronieniom słonecznym, drzewo to nie daje prawie żadnego cienia.

Na wierzchniej i odwrotnej stronie liści znajduje się warstwa komórek naskórka. Zwłaszcza na odwrocie liścia w tej warstwie komórek znajduje się mnóstwo szczelinek. Są to aparaty szparkowe, które mogą według potrzeby szczeliny te otwierać bądź zamykać.
Gdy roślina otrzyma za mało wody, chroni swe ostatnie rezerwy i zamyka pory. Wówczas też nie produkuje energii i przestaje rosnąć. Niektóre rośliny mają liście pokryte woskową warstwą albo włoskami. Przy ich pomocy ograniczają parowanie wilgoci. Warstwę tę potrafią zniszczyć na przykład kwaśne związki chemiczne znajdujące się w zanieczyszczeniach powietrza, szczególnie w tzw. kwaśnych deszczach. Wtedy roślina dusi sie i obumiera.

Nerwy liści są w każdej roślinie widoczne, zwłaszcza, gdy weźmie się taki liść pod światło. Nerwy tworzą system małych rurek, kanalików, którymi doprowadzany jest do wszystkich części rośliny cukier wytworzony w liściach. Oprócz tego roślina przyswaja tym systemem wodę i substancje mineralne z korzeni. Na wierzchnich częściach nerwów znajduje się tkanka wzmacniająca liść, natomiast dolnymi przepływają soki.

Chlorofil znajduje się we wszystkich zielonych częściach roślin. Najwięcej chlorofilu jest w liściach. Jego zadaniem jest absorbować energię słoneczną, łączyć ją z wodą i dwutlenkiem węgla i przerabiać na cukier. Cukier ten jest potem przeprowadzany do tych części roślin, które potrzebują energii. Chlorofil pochłania główne czerwone spektrum słonecznych promieni,a odrzuca zielone i niebieskie. Dzięki temu proces fotosyntezy może również zachodzić przy sztucznym oświetleniu.

Myśląc o liściach mamy na myśli liście właściwe rośliny. Ale istnieją też inne rodzaje liści.
Liścienie są pierwszymi liśćmi roślin, stanowiąc jeszcze część zarodka. Zapewniają wyżywienie kiełkującej roślinie, dając jej dobry start w życiu.
to małe, łuskowate listki, które chronią podstawy pędów i pączków.
Liście okrywowe są często duże i przepięknie ubarwione. Rozmieszczone są wokół kwiatostanu, jako ochrona lub po to, aby zwrócić na siebie uwagę owadów.
Sam kwiat ma często dwa rodzaje liści: liście kielichowe i koronne. Kwiety wyrastają czasami między dwoma liśćmi.

Tam, gdzie znajduje się dwutlenek węgla, rośliny rosną szybciej. Ogrodnicy często wykorzystuja ten fakt w szklarniach nasycając w nich powietrze dwutlenkiem węgla. Oczywiście w mieszkaniu nie da się tego zrobić.

Rośliny domowe potrzbują dokarmiania. Dodatkowe pożywienie organiczne mogą one przyjmować także przy pomocy liści.
Jeśli na przykład brakuje im, w wyniku niedoboru azotu żółtej barwy, mogą zostać opryskane rostworem mocznika. Koncentrat ten nie może jednak być mocniejszy niż dwa promile, inaczej istnieje niebezpieczeństwo, że spali on liście.
Niektóre rośliny żywją się nawet w ten sposób, że przy pomocy liści chwytają owady i wysysają je.

Na gładkich ciemnozielonych liściach mogą czasem powstawać plamy z kurzu. W wyniku spryskiwania wodą mogą się pojawić niekiedy ślady wapnia na liściech. W takich przypadkach można, po uprzednim dokładnym umyciu rośliny, spryskać ją środkiem nadającym liściom połysk.
Z odzyskaniem połysku na liściach trzeba jednak postępować ostrożnie i oczyszczać tylko wierzchy liści. Niektóre rośliny wogóle nie znoszą takich zabiegów.

Liście roślin różnią się wielkością. Są liście o wielkości kilku milimetrów. Największe liście ma natomiast południowoamerykański grzybień o nazwie Victoria Amazonia. Liście tej rośliny osiągają wielkość kilku metrów. Mogą utrzymać ciężar dziecka.


    Copyright © poral.net