Krocionóg Krwawoplamy
Blaniulus Guttulatus



Kalceolaria - Pantofelnik
Calceolaria

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI


  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Pielęgnacja i Sadzenie Tulipanów



Wybór miejsca.

Tulipany to rośliny światłolubne. Do kwitnienia potrzebują dużo słońca, dlatego też przy doborze miejsca przed sadzeniem, trzeba zastanowić się czy coś nie będzie przysłaniało im promieni słonecznych. Następnym ważnym elementem przy sadzeniu nie tylko tulipanów, ale także innych roślin to rodzaj gleby, na której chcemy je posadzić. Najodpowiedniejsza w tym przypadku będzie ziemia żyzna, przepuszczalna, próchnicza i miękka. Dobrą ziemię można zrobić mieszając zwykłą ziemię uniwersalną do kwiatków z piaskiem i nawozem typu kompost. Należy również pamiętać, że tulipany bardzo słabo rosną w miejscach mokrych (dlatego należy unikach zbyt mocnego podlewania) i na glebach glinianych. Ważne jest również mocne spulchnienie ziemi. Gleba nie może być ubita.

Wybór cebulek.

Kupując cebulki w sklepie nie powinno się zdarzyć, aby były poobijane albo poniszczone. Jednak spora rzesza ogrodników używa cebulek z poprzednich lat. Takie cebulki należy przebrać, wyrzucając te, które są podgniłe lub poobijane, ponieważ w miejscach uszkodzeń są dogodne warunki do rozwoju chorób grzybiczych. Ponadto przed sadzeniem należy wszystkie cebulki wymoczyć w preparacie grzybobójczym. Co do odmian tulipanów, to na polskim rynku dostępna obecnie jest ogromna ich ilość. Wybieramy takie, które przystosowane są do kwitnienia w naszym klimacie (większość).

Kiedy sadzimy?

Tulipany sadzimy jesienią. Przyjmuje się, że najodpowiedniejszym terminem jest przełom września i października. Należy pamiętać, aby nie uczynić tego za późno, gdyż cebulka nie zdąży się ukorzenić i jeżeli wyrośnie wiosną to będzie kwitła bardzo słabo.

Jak sadzimy?

Kiedy mamy już przygotowane cebulki i miejsce można przystąpić do sadzenia. Cebulki zakopujemy w ziemi na głębokości odpowiedniej w stosunku do ich wielkości. Cebulki małe sadzimy na głębokości do 10cm. Cebulki o średnicy większej niż 15mm sadzimy na głębokości około 12cm. Ważne są również odstępy między cebulkami. Powinny one wynosić 10 cm, a w przypadku odmian dużych (osiągających nawet 40cm i więcej) nawet 15cm.

Co dalej?

Po posadzeniu podlewamy je regularnie, ale nie za dużą ilością wody. Gleba aż do pierwszych przymrozków powinna być lekko wilgotna. Na zimę, dla bezpieczeństwa można okryć miejsce posadzenia słomą, torfem lub korą i czekamy do wiosny na wschodzenie i kwitnienie.

Nawożenie.

Ze względu na swój krótki, ale intensywny okras kwitnienia tulipany muszą w tym czasie być nawożone. Najlepsze do tego Nelu będą nawozy mineralne. Najlepiej jest nawozić ziemię przed posadzeniem w większym stopniu niż po posadzeniu. Przed posadzeniem dodajemy azofoskę, a w czasie rośnięcia co jakiś czas podlewamy płynnymi nawozami do kwiatów.

Co po przekwitnięciu?

Wiosna to okres intensywnego kwitnięcia tulipanów. Cieszą one wtedy nasze oko intensywnymi kolorami i swoją niezwykłą urodą. Piękno tych kwiatów sprawia, że chcielibyśmy, aby kwitły jak najdłużej. Jednak pomimo naszych najszczerszych chęci i wszelkich starań tulipan musi w końcu przekwitnąć. I co zrobić wtedy?

Pielęgnacja tulipanów po przekwitnięciu jest prosta. Należy delikatnie oberwać resztki kwiatów i torebki z nasionami. Roślina ta tworzy cebulki przybyszowe i pozostawienie nasion mogłoby ją nadmiernie i niepotrzebnie osłabić. Ponadto kwiaty osiągnięte z nasion nie powtarzają cech, które wykazywała roślina - matka. Ważną rzeczą jest, aby w okresie po przekwitnięciu nie obrywać liści. Tulipanowi dostarczamy wody, dopóki liście nie zaczną wysychać. Podlewanie jest bardzo ważne, gdyż właśnie cebulki regenerują się po kwitnieniu i zbierają odpowiednie zapasy, aby móc równie pięknie zakwitnąć w przyszłym roku. Kiedy liście będą już suche, wykopujemy cebulkę. Należy ją delikatnie oczyścić i pozostawić do przeschnięcia przed wsadzeniem jej do ziemi jesienią.

Niektórzy ogrodnicy pozostawiają swoje cebulki tulipanów w ziemi. Oczywiście można tak robić, jednak kwitnienie tej rośliny w przyszłym roku będzie słabsze. Poza tym pozostawienie cebulek w ziemi znacznie utrudnia przygotowania jesienią stanowiska do przezimowania. Ponadto cebulki pozostawione w ziemi narażone są na podjadanie przez różnego rodzaju gryzonie. Dlatego też warto jest włożyć czasami odrobinę więcej pracy i wykopać cebulki po przekwitnięciu. Jesienią można ponownie przystąpić do sadzenia tulipanów.




    Copyright © poral.net