Mączliki
Aleurodina



Soleirolia
Soleirolia Soleirolii

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI


  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Kwiaty Kwitnące Zimą



Opis

Wiele pokojowych roślin budzi się do zycia wtedy, gdy inne zapadają już w okres zimowego spoczynku. Tu objasnię jak opiekować się kwiatami kwitnącymi zimą.

Stojąc w listopadzie lub grudniu przed wystawą kwiaciarni, można zobaczyć, że mimo zimy, znajduje się tam wiele różnorodnych kwitnących roślin kwiatowych. Obok prawie bożonarodzeniowych roślin, takich jak gwiazdy betlejemskie czy bożonarodzeniowe kaktusy, w kwiaciarniach można między innymi znaleźć dużo odmian cyklamenów, zimowych begonii oraz azalii.

Z samym zakupem jednak trzeba uważać i nie kupować takich wrażliwych kwiatów w dni mroźne. Mogą bowiem zamarznąć podczas drogi do domu. Ale i nawet i w ciepły listopadowy dzień trzeba kwiat dobrze zapakować, najlwpiej w papier, bądź w folię i dodatkowo jeszcze w gazetę.

Wszystkie rośliny sprzedawane zimą pochodzą zwykle z dużych szklarni i są przyzwyczajone doklimatu, jaki w nich panuje. Kiedy taką roślinę przeniesie się od razu do pomieszczenia ogrzewanego centralnym ogrzewaniem, gdzie powietrze jest dość suche, może to bardzo źle znieść. I to nawet wówczas, gdy suche powietrze w normalnych okolicznościach zbytnio jej nie szkodzi. Warto więc, jeśli to możliwe, znaleźć lub dostosować niecochłodniejsze pomieszczenie przejściowe. Ważne jest, aby powietrze nie było w tym pomieszczeniu tak suche jak w mieszkaniu. Chodzi bowiem o to, aby rośliny mogły stopniowo przyzwyczajać się do nowych warunków. Dużo roślin kwitnących zimą, jak na przykład kamelie czy anturium, mają właśnie problemy w pomieszczeniach gdzie jest centralne ogrzewanie.
Mają także często inny specyficzny problem. Kiedy zrasza się rośliny przy pomocy spryskiwacza, kwiety często pokrywają się plamami, a następnie opadają. Należy raczej wrównać niedobór wilgoci w powietrzu poprzez postawienie doniczki w misce napełnionej wodą i kamykami.

Uwaga na okna

Nawet w dobrze ogrzewanym pomieszczeniu stojące na parapetach kwiaty mogą zmarznąć. Zwłaszcza tam, gdzie rano widać szron na oknach. Kiedy rośliny stoją na oknach tak, że ich pędy dotykają zalodzonych szyb, mogą doznać szoku termicznego - i co najgorsze - z tego szoku już się nie otrząsnąć.
Trzeba jednocześnie stwierdzić, że większość kwiatów kwitnących w zimie lubi niewysokie temperatury około 15°C. ten fakt często sprawia miłośnikom pokojowych roślin kłopot. Nie mają bowiem ochoty marznąć przez to, że ich kwiaty lubią tak niskie temperatury. Z drugiej strony po to przecież kupujemy kwitnące zimą kwiaty, aby móc cieszyć się nimi w mieszkaniu.
W tej sytuacji nie pozostaje nic innego jak kompromis. W nocy można ogrzewanie zmniejszyć.

Światło jest niezbędne

Nie nadarmo mówi się o zimie, jako o ciemnej porze roku. Późną jesienią szybko ubywa światła w naszych mieszkaniach. Dla roślin, które o tej porze roku mają nie tylko rosnąć, ale i kwitnąć, stanowi to poważny problem. W zimie, kwiaty szczególnie ciągnie do światła w kierunku okien. Natomiast ich właściciel często popełnia ten błąd, że albo o tym zapomina, albo chcąc uchronić rośliny od nadmiernego gorąca płynącego z kaloryferów, umieszcza je gdzieś w ciemnym kącie. w tej sytuacji jednym ze skutecznych rozwiązań może byś sztuczne oświetlenie, które uzupełniac będzie, a często zastępować światło dzienne. Wówczas rośliny będą się w mieszkaniach rozwijały jak należy. Wówczas rośliny będš się w mieszkaniach rozwijały jak należy.

Ostrożnie z przestawianiem

Kwiaty kwitnące zimą są wrażliwe i wymagają szczególnego traktowania. Kiedy kwiaty zaczną pączkować, nie wolno im zamieniać kąta padania światła. W przeciwnym razie pąki szybko opadną i cała roślina nie zakwitnie jak należy. Warto więc mieć przyklejony do doniczki znaczek rozpoznawczy. Dobrze jest więc, zanim dokonamy zakupu pomyśleć o stawianych przez rośliny warunkach.

Właściwe podlewanie

Rośliny których sezon rozkwitu przypada w zimę, potrzebują nieco więcej odżywek niż te, które w tym czasie mają swój wegetacyjny spoczynek. Przy podlewaniu trzeba przestrzegać pewnych zasad. Przede wszystkim nie wolnobrać lodowatej wody prosto z kranu. To bowiem mogłoby oznaczać dla rośliny śmierć. Najlepiej napełnić konewkę poprzedniego wieczoru. w ten sposób chlor zawary w wodzie wyparuje, a cząsteczki wapnia osiądą na dnie.
Jednocześnie trzeba dbać o to, aby rośliny nie miały zamoczonych korzeni. Po kilku minutach od podlania należy wylac wodę z podstawki. Nie należy też zapomnieć dodać do wody odpowiedniej dawki płynnego nawozu.

  1. Azalia - Rhododendron Simsii
  2. Chryzantema - Chrysanthemum Indicum
  3. Cyklamen Perski - Cyklamen Persicum
  4. Fiołek Afrykański - Saintpaulia
  5. Gardenia - Gardenia Jasminoides
  6. Hipeastrum - Hippeastrum
  7. Kliwia Pomarańczowa - Clivia Maniata
  8. Wilczomlecz Piękny - Gwiazda Betlejemska - Euphorbia Pulcherrima



    Copyright © poral.net