Wełnowce
Pseudococcidae



Tulipan Batalinii
Tulipa Batalinii

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI


  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Wilczomlecz Piękny - Gwiazda Betlejemska - Euphorbia Pulcherrima



Opis

Wilczomlecz pochodzi z Meksyku i Ameryki Centralnej. Dekoracyjne u Euphorbii nie są jej kwiaty, małe i niepozorne, ale otaczające je jaskrawo ubarwione liście, zwane przykwiatkami. Gwiazda betlejemska ma przykwiatki intensywnie czerwone i ciemnozielone liście, ale można kupić także odmiany o przykwiatkach od białych, kremowych i żółtych, przez bladoróżowe, aż po różne odcienie czerwonego. Ostatnio również pojawiły się egzemplarze o przykwiatkach nakrapianych, liściach zielonych z białymi obrzeżami bądź pofałdowanymi przykwiatkami.

Wymagania

Poinsecja lubi wilgoć.

Rozmnażanie

W uprawie roślinę rozmnaża się za pomocą sadzonek pędowych, wierzchołkowych (5-8 cm). Przed umieszczeniem w podłożu końce zanurza się w ciepłej wodzie w temp 45°C, by wyciekł sok. Podłoże do ukorzeniania to torf z perlitem. Optymalna temperatura podłoża to 24-27-28°C. Miejsce ukorzeniania należy przykryć folią. Temperatura powietrza powinna być niższa od temperatury podłoża. Podłoże nie powinno być zbyt mokre, by sadzonki nie gniły. Po 4 tygodniach sadzonki są ukorzenione. Następnie można umieszczać je luzem lub w małych ozdobnych doniczkach, a potem sadzić do doniczek właściwych.

Pielęgnacja

w okresie kwitnienia należy ją dość często podlewać, aby podłoże (zwykła ziemia kwiatowa zmieszana z torfem) było zawsze wilgotne. Najlepiej wlewać wodę na podstawkę, a jej nadmiar po kilku minutach usuwać. Jest bardzo wrażliwa na zimne powietrze, nie można więc stawiać jej w przeciągu, bo gubi wtedy dolne liście. Poinsecja wymaga jasnego stanowiska, ale nie bezpośredniego nasłonecznienia. Dobrze rośnie w temperaturze pokojowej, choć najodpowiedniejsza dla niej jest 15-18°C.

Gwiazda betlejemska dość szybko przestaje być atrakcyjna, już po kilku tygodniach barwne przykwiatki bledną, a część liści opada. Większość z nas wtedy po prostu wyrzuca roślinę. Jednak można przechować ją do następnego roku i doprowadzić do kolejnego kwitnienia. Pod koniec lutego należy stopniowo ograniczyć podlewanie i przenieść ją w chłodniejsze miejsce. Następnie należy poinsecję przyciąć, skracając jej pędy do wysokości około 10 cm. W tym czasie roślina może obejść się bez światła i nie należy jej podlewać. Po około dwóch miesiącach przesadzamy ją do świeżego podłoża i umieszczamy w ciepłym i widnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym, miejscu. Pozbawioną liści poinsecję obficie podlewamy ciepłą i odstałą wodą, aby zaczęła rosnąć. Po kilku tygodniach zaczynamy ją zasilać, najlepiej nawozami dla roślin o dekoracyjnych liściach. Należy zapewnić jak najwięcej wilgoci w powietrzu. Gdy wytworzy młode pędy z 4-5 liśćmi, trzeba ją przyciąć, co spowoduje jej silniejsze rozkrzewienie. Jeśli chcemy, aby poinsecja zakwitła na Boże Narodzenie, trzeba we wrześniu sztucznie skrócić dzień wynosząc ją na dzień do ciemnych pomieszczeń lub po prostu nakrywając czarną tkaniną albo kartonem. Roślina musi być zaciemniona przez około 14 godzin w ciągu doby. W tym czasie znów ograniczamy podlewanie i obniżamy temperaturę do około 15°C. Po mniej więcej dwóch miesiącach odkrywamy poinsecję na stałe, nawozimy i czekamy aż zakwitnie.

Zanim Dokonasz Zakupu

Aby gwiazda betlejemska jak najdłużej zdobiła nasze mieszkanie, warto uważnie wybrać kupowaną roślinę. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy ma zdrowe liście i wybrać roślinę, która nie ma jeszcze rozwiniętych kwiatów.

Uwaga! Poinsecja zawiera sok mleczny, który wypływa z łodygi przy jej uszkodzeniu lub przycięciu. Powoduje on podrażnienia skóry, do przycinania rośliny warto więc zakładać gumowe rękawiczki, a złamaną gałązkę można lekko przypalić płomieniem, co zatamuje sączenie się białej substancji.








    Copyright © poral.net