Wciornastki
Thysanoptera



Jeżówka Purpurowa
Echinacea Purpurea

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI


  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Cyklamen Perski - Cyklamen Persicum



Opis

Cyklamen Perski jest jednym z najpiekniejszych kwiatów pokojowych, które kwitną zimą. Kwiaty mają pastelowe barwy, a liście cyklamenu mają kształt serduszek.

Cyklamen jest rośliną wieliletnią, która pochodzi z górskich obszarów śródziemnomorskich. w przyrodzie występuje w górach, na wyspach greckich i w Turcji.
Poraz pierwszy udomowione zostały w Anglii w 1735 roku, jednakże pierwsze kwitnienie wystąpiło 4-5 lat później. Przez uszlachetnienie i krzyżowanie okres zakwitnienia skrócoianych został do niecałego roku.

Cyklamen Perski jest jednym z najbardziej lubianych kwiatów doniczkowych. Ma kwiaty we wszystkich czerwonych i różowych odcieniach. Są też białe i wielobarwne, z gładkimi i karbowanymi brzegami. Najbardziej znane są duże cyklameny, które są wynikiem krzyżowania roślin. Są jednak i takie karłowate formy cyklamenów, które bogactwem kwiatów nie ustepują krewniakom.

Zwykle cyklameny osiągają wysokość 30-40 cm. Ale są i odmiany o wysokości 20-25cm.
Okres kwitnienia występuje od września do marca, często tak obficie, że mozna bez uszczerbku część wycinac i wsadzać do wazonów. Niestety nie wydzielają żadnych zapachów.

Wymagania

Najlepiej rozwijają się w chłodnych pomieszczeniach i półcieniu. Najkorzystniejsze są temperatury poniżej 20°C. W czasie kwitnienia potrzebuje dużo wody, lecz bulwy nie powinny być namoknięte.

Rozmnażanie

Nasiona

Nasiona można oczywiście kupić, najlepiej w małych torebkach, albo przy odrobnie szczęścia i zręczności, uzyskać je z włsnych roślin. Najpierw jednak trzeba zapylic kwiaty. Robi się to w ten sposób: podkłada się duży pędzelek pod dobrze rozwinięty kwiat i kwiatem się potrząsa. Pyłek, który spadnie na pędzel z powrotem nanosi się na słupek kwiatu. Potem kwiat ten podlewa się tylko umiarkowanie i stawia w chłodzie, do 12-14°C. Nasiona dojrzewają w maju i czerwcu. Torebki nasienne należy wtedy oderwać od łodyżki i pozostawić na 6-8 tygodni w suchym i chłodnym miejscu aby dojrzały.

Wysiew

Wysiewa się do świeżej ziemi. Nadaje się do tego podłużna skrzynka na kwiaty przykryta szkłem lub folią. Ziemia musi być wilgotna. Po wysianiu trzeba skrzynię umieścić w chłodnym i ciemnym pomieszceniu. Nasiona nie zakiełkują jeśli nie znajdą się w całkowitej ciemności. po 3-4 tygodniach, skrzynkę należy przenieść do jaśniejszego miejsca. Trzeba pamiętać aby ziemia nigdy nie była wyschnięta.

Przerywanie

Gdy rośliny już wykiełkują, trzeba dokonać zabiegu przerwania. Słabe się usuwa, silne pozostawia. Kiedy pokażą się jeden, dwa listki, przesadza sie je do oddzielnych doniczek, zawsze tak, aby cebulka była zakryta ziemią. Jeśli uschnie roślina dalej nie urośnie.

Rozmnażanie przez dzielenie bulw

Wodę należy wlewać do podstawka, lecz po pół godzinie trzeba ją wylać. Dobrze jest trzymać roślinę w pomieszczeniu o dużej wilgotności powietrza.

Cyklamen przesadza się po zakończeniu kwitnienia, a więc wkwietniu - maju i przy okazji usuwa sie zniszczone korzenie. Wierzchołek bulwy musi trochę wystawać nad ziemią. Nie należy używać zbyt dużych doniczek, w mniejszych roślina lepiej kwitnie.

Przez cały rok należy oczyszczać rośline ze zwiedłych liści i kwiatów, aby robic miejsce dla nowych, nieustannie dorastających pąków.

pozakończeniu okresu intensywnego kwitnienia, rozpoczyna się dla cyklamenów okres wegetacji. podlewamy je coraz mniej i już nie nawozimy. Jeśli to mozliwe wystawiamy kwiaty na balkon lub do ogrodu, nie na długo i wmiejsce zacienione. przed nadejściem mrozów trzeba je zabrac z powrotem do domu, ale do póki są na dworze, kwiaty trzeba również od czasu do czasu podlewać

Gdy Kwiaty Chorują:

Szara pleśń - objawia się szarym, gęstym nalotem, brązowymi plamami na liściach i więdnącymi łodygami. przeciw tym grzybom niewiele mozna zdziałać.

Małe liście i mało kwiatów - Wskazuje na brzk dobrych odżywek. Jednakże nie należy nigdy uzywać większej dawki nawozu niż jest to zalecane na opakowaniu.

Suche plamy na liściach - występują wtedy, gdy kwiaty zostały wystawione na słońce, podczas gdy liście były jeszcze mokre.

Mszyce - siedzą na młodych pędach i pod liśćmi. Należy użyc przeciwko nim odpowiedni środek owadobójczy.

Uwaga - cyklamen perski nie toleruje żadnych środków mających zwiększyć połysk liści. Do czyszczenia należy użyć pędzelka i czystej wody.

Zanim Dokonasz Zakupu

Należy kupować rośliny ze zdrowymi, soczystymi liśćmi. Trzeba też uważać, aby miały dużo płatków.

Przeciętny wiek: W chłodnych pomieszczeniach wytrzymują wiele lat i kazdego roku będą kwitły.
Stopień trudności pielęgnacji: Łatwy w pielęgnacji.














    Copyright © poral.net