Krocionóg Krwawoplamy
Blaniulus Guttulatus



Aster Gawędka
Aster Amellus

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI


  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Niedośpian Nakrapiany - Hypoestes Phyllostachya



Opis

Niedośpian nakrapiany należy do roślin pokojowych podobnie jak drzewo gumowe lub palmy. Zwraca przede wszystkim uwagę różowymi kropkami na liściach, w najmniejszym stopniu swoimi kwiatami.

Na Madagaskarze jest około 150 różnych gatunków niedośpianu. W Europie roślina pojawiła się w roku 1840, najpierw w Anglii. Przez długi czas była nieobecna na rynku. Jej popularność ponownie wzrosła wtedy, gdy zacęto dowozić gatunki mające więcej różowych plam. Zalicza się do półkrzewów, co oznacza, że u starszych roślin drewnieje tylko dolna część pędów, górna pozostaje niezdrewniała. Łodygi są wyprostowane i silnie rozgałęzione. Jest to roślina o ładnych lancetowatych liściach.

Niedośpian może w lecie kwitnąć. Kwiaty są fioletowo-różowe i wyrastają w pachwinach liści. Nie mają one jednak znaczenia, gdyż roślina ta uprawiana jest głównie dla liści.

Wymagania

W swojej ojczyźnie, na Madagaskarze, niedośpian nakrapiany rośnie w cieple i wilgoci. I takiego klimatu wymaga w naszym mieszkaniu, i to przez cały rok. Poza tym uprawia się go łatwo i równie łatwo rozmnaża. Potrzebuje tylko światóła ze względu na plamy.

Rozmnażanie

Rozmnażanie za pomocą pędów
Części pędów możemy naciąć na wiosnę, ale również w sierpniu. Do rozmnażania odpowiedni jest tylko górny koniec pędów. Należy uciąć kawałek około 10 cm z trzema parami liści i odłamać oba dolne. Umieścić sadzonkę w wilgotnej ziemi, która jest zmieszana z torfem. W ciągu pierwzsych tygodni na doniczkę naciągnąć trzeba plastikową torebką, żeby powstał mikroklimat szklarniowy. Doniczkę trzeba umieścić w ciepłym i dobrze oświetlonym miejscu. Młode rośliny trzeba kilkakrotnie skrócić, żeby młody niedośpian był naprawdą gęsty.

Pielęgnacja

Idealnym miejścem dla niedośpianu jest półcień i przewiewne miejsce. Jeśli przebywa w zbyt dużym mroku, traci kropki. Przez cały rok roślinie odpowiada normalna temperatura pokojowa. Powietrze musi mieć wilgotne.

Do podlewania należy zawsze używać miękkiej wody, o temperaturze pokojowej. Od marca do sierpnia raz na trzy tygodnie nawozić. Rośliny trzeba częst zraszać, doniczkę umieścićna na warstwie torfu lub kamyków w podstawce napełnionej wodą.

Przesadza się na wiosnę do mniejszych doniczek ze zwykłą ziemią.

Roślinę należy regularnie przycinać, tak aby nie była większa niż 40 cm. U młodych roślin, które sami wypielęgnowaliśmy, trzeba kilka razy obciąć wierzchołki pędów, żeby rosły krzewiasto.

Roślina dobrze się czuje w grupie, ponieważ potrzebuje dużo wilgotności powietrza. Trzeba jednak uważać, aby wyższe rośliny jej nie zacieniały, straciłaby wtedy swoją urodę.

Gdy Kwiaty Chorują:

Szara pleśń - poznać ją można po szarobiałych lub brązowych plamach na liściach. Pojawia się, kiedy roślinajest w zbyt dużym cieniu, chłodzie i wilgoci. Należy znaleźć roślinom jaśniejsze miejsce i pozostawić je do wyschnięcia.

Brązowo zabarwione tarczniki - odkryć można na spodnich stronach liści. Zetrzeć je można wacikiem nasączonym spirytusem

Zanim Dokonasz Zakupu

Przeciętny wiek: - Może utrzymać się kilka lat.
Stopień trudności pielęgnacji: - Pielęgnuje się łatwo, potrzebuje jednak dużo wody.














    Copyright © poral.net