Kordylina - Cordyline
Opis
Kordylina to jedna z najbardziej znanych roślin doniczkowych o ozdobnych liściach. Kordyliny w naturalnych warunkach występują w zwrotnikowych i podzwrotnikowych obszarach Australii, Azji oraz Afryki. Kordylina to ciekawa roślina o długich, kształtem przypominających miecze liściach, tworzących na wierzchołku pnia pióropusze. Dorosłe rośliny wydają niepozorne, białe lub żółte kwiaty zebrane w wiechy. Liście osiągają długość do 60 centymetrów przy szerokości ok. 5 cm, posiadają gruby nerw główny. Osiągają dość duże jak na warunki mieszkaniowe rozmiary.
Wymagania
Rośliny o ciemnozielonych liściach potrzebują mniej światła, natomiast te o innych barwach liści wymagają dobrych warunków świetlnych, ale należy chronić je latem przed bezpośrednim nasłonecznieniem.
Kordyliny lubią dość wysoką temperaturę zimą - powinna wynosić 18-21°C. Latem natomiast nie należy przekraczać 24°C, ale niezbędne jest zapewnienie wysokiej wilgotności powietrza. Przeciągi powodują brązowienie liści. W suchym powietrzu rośliny tracą zazwyczaj dolne liście.
Rozmnażanie
Kordyliny rozmnażamy przez sadzonki wierzchołkowe lub sadzonki pozyskane z fragmentów pędu około 8 cm długości, które sporządzamy wczesną wiosną i ukorzeniamy w doniczkach w temperaturze ok. 24°C przykryte folią.
Pielęgnacja
Stanowisko w uprawie kordyliny powinno być dość widne i ciepłe ale bez bezpośredniego nasłonecznienia. W okresie zimowym optymalna temperatura powinna mieścić się w przedziale od 8 do 12oC. Dobrze reagują na zraszanie lecz nie jest to konieczne. Podlewanie dość intensywne w okresie letnim w zimie ograniczamy podlewanie. Ważne jest, aby po podlaniu woda nie pozostawała w podstawce, gdyż może to powodować gnicie korzeni. W okresie silnego wzrosty zalecane jest nawożenie nawozami do juk i dracen. Ziemia próchnicza, zasobna w składniki odżywcze. Młode rośliny przesadzamy co roku, zazwyczaj wiosna. Starsze okazy przesadzamy rzadziej do nieznacznie większych naczyń.
Gdy Kwiaty Chorują:
Brązowienie liści - powoduje niedobór wody lub przeciągi.
Czerwce - rozpoznaje się po białych kłaczkach nibywełny w pachwinach liści. Zaatakowane części rośliny pociera się wacikiem nasączonym denaturatem. Po zabiegu tym liście należy opłukać wodą.
Zanim Dokonasz Zakupu
Kupując roślinę należy wybierać egzemplarz o liściach wybarwionych, bez brunatnych plam i zaschniętych końcówkach.
Przeciętny wiek: - Odpowiednio pielęgnowana roślina dożywa wielu lat.
Stopień trudności pielęgnacji: - Kordyliny są dość łatwe w uprawie, w mieszkaniach osiągają zazwyczaj 30-60 cm wysokości.
|