Krocionóg Krwawoplamy
Blaniulus Guttulatus



Cebulica Syberyjska
Scilla Sibirica

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI


  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Figowiec Benjamina - Ficus Benjamina



Opis

Gatunek rośliny z rodziny morwowatych. Występuje naturalnie od południa Azji po północną Australię. Jest oficjalnym drzewem miasta Bangkok w Tajlandii. W Polsce jest często uprawiany jako doniczkowa roślina ozdobna.W swoim naturalnym środowisku drzewo osiągające wysokość do 30 m. Ma delikatne, zwieszające się w dół gałęzie.Stale zielony, dekoracyjny Ficus Benjamina należy do najbardziej lubianych roślin pokojowych. Nawet jeśli osiągnie wysokość kilku metrów, nie przytłacza swym wzglądem i harmonizuje z otoczeniem.

Wymagania

Fikus Benjamiński czuje się najlepiej latem w temperaturze 20-25°C. Zimą temperatura nie powinna spaść poniżej 17°C. Roślinie nie szkodzi czasowy wzrost temperatury do 30°C pod warunkiem, że nie stoi ona w słońcu.

Ficus Benjamiński dobrze rośnie w zwyczajnej ziemi dla kwiatów.

Roślina czuje się najlepiej stojąc w pełnym świetle. Znosi również ustawienie w ciemniejszym miejscu. W tym ostatnim przypadku zrzuca jednak często liście i dobrze jest stosować oświetlenie sztuczne.

Figowiec wymaga ciepła oraz wysokiej wilgotności powietrza. Małe egzemplarze są odpowiednie w łączenia w grupy, większym odpowiada bardziej, jeżeli rosną samotnie.

Rozmnażanie

Najprostyszy sposób to odcięcie młodych pędów z górnych lub bocznych gałązek. Najlepiej robić to na wiosnę. 8-10 centymetrowe sadzonki odcina się tuż powyżej parzystych liśći. Najniższe listki należy usunąć i zasadzić roślinkę w mieszance ziemi torfowej i piasku oraz użyć stymulatora wzrostu. Także ciepło od spodu doniczki stymuluje ukorzenienie, dlatego można umieścić sadzonkę na parapecie pod kaloryferem. Dla utrzymania fikusa w pożądanej wysokości usuwa się pęd wierzchołkowy. Powstałe rany można posypać węglem drzewnym dla powstrzymania wycieku soku. Jeżeli roślina zrzuca liście na skutek niedostatecznego oświetlenia, można stymulować przyrostnowych pędów poprzez obcinanie starszych.

Pielęgnacja

Podczas okresu wzrostu należyobficie podlewać. Bryła korzeniowa nie może wyschnąć, ale w podstawce pod doniczką nie może zostać woda. W wysokiej temperaturze trzeba pamiętać o dokładnym spryskiwaniu liści letnią wodąNawozi się co dwa tygodnie. W zimę fikus nie wymaga nawożenia i obfitego podlewania. Stojącego w sztucznym świetle nawozi się jednak, ale zmniejszoną dawką (1/3 normalnej).

Przesadzać należy wiosną, po okresie spoczynku wegetacyjnego. Jeżeli roślina dobrze rośnie przesadzanie co roku nie jest konieczne. Dużym roślinom wymienia się górną warstwę ziemi. Jeśli roślina przestaje rosnąć lub doniczka staje się za ciasna (tzn. korzenie wystają przez otwory w dnie), należy ją przesadzić.

Liście mają ładny, świeży zielony kolor. Osiadający z czasem kurz i resztki osadów z wody mogą jednak spowodować zmatowienie ich powierzchni. Liście należy myć, najlepiej destylowaną wodą i ewentualnie stosować środek do nabłyszczania liści. Również odtłuszczone mleko nadaje liściom połysk.

Gdy figowiec osiągnął już oczekującą wysokość, wierzchołki pędów należy przyciąć. W nowoczesnych mieszkaniach z n iskim sufitem wyróżniać będzie się pełny, ale niższy kształt roślin. Jeżeli w doniczce są dwie rośliny przeplatajmy je.

Gdy Kwiaty Chorują:

Brązowe lub żółte plamy na liściach spowodowane są przez przędziorki, które żerują na dolnej stronie liścia. Zaatakowane liście należy usunąć, a roślinę spryskać insektycydem zawierającym pyrethrum.

Ficus Benjamina może zostać zaatakowany również przez wciorniastki i wełnowce. Wełnowce zostawiają watową powłokę, wciorniastki powodują powstawanie żółtych, potem srebrzystych plam. Jednorazowe wystąpienie szkodników nie zagraża roślinie pod warunkiem, że zostaną one szybko usunięte. Zanim sięgniemy po preparaty chemiczne, warto spróbować usunąć szkodniki tamponikiem z waty, namoczonym w spirytusie.

Opadanie liści wskazuje na niedostatek światła lub wilgoci. Taki sam efekt może dać nadmierne podlewanie zimą.

Zanim Dokonasz Zakupu

Roślina powinna mieć świeże, zdrowe liście i być wolna od szkodników. Dobrze jest kupować rośliny młode, kóre łatwiej przystosują się do nowych warunków.

Przeciętny wiek: Może żyć bardzo długo.
Sezon: Przez cały rok
Stopień trudności pielęgnacji: Uprawa jest łatwa
Odmiany: W sprzedaży występuje ponad 20 gatunków fikusa i niezliczona ilość ich odmian. Wszystkie odmiany pielęgnuje się tak samo.












    Copyright © poral.net