Czerwce
Coccoidea



Tulipan Bakeri
Tulipa Bakeri

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI


  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Storczyk Cymbidium - Cymbidium



Opis

Cymbidium to jeden z popularnych rodzajów storczyków. Pochodzi z podnóża Himalajów, dlatego jest przystosowany do chłodnych warunków uprawy. Trzeba o tym pamiętać uprawiając go w naszych mieszkaniach.

Cymbidium tworzy krótkie, cylindrycznie zgrubiałe pseudobulwy, otoczone pochwami liściowymi. Liście ma długie, wąskie, skórzaste. Ozdobą rośliny są długie, osadzone na sztywnych pędach, okazałe kwiatostany złożone z 10-25 kwiatów o średnicy 6-15 cm. W zależności od odmiany kwiaty mają różny kształt, wielkość i barwę. Istnieją też odmiany dwukolorowe. Kwiaty mają intensywnie zabarwioną warżkę, która często jest purpurowa lub nakrapiana. Piękne kwiatostany są bardzo popularnymi i cenionymi kwiatami ciętymi o wyjątkowej trwałości, do półtora miesiąca.

Cymbidium kwitnie raz w roku, kwiaty utrzymują się od 1 do 3 miesięcy.

Wymagania

Storczyki te dobrze rosną w umiarkowanych temperaturach z nocnymi spadkami nawet do 13-15°C. Dlatego też można je latem wystawiać na balkon lub do ogródka. Tylko w okresie spoczynku - na jesieni należy zapewnić im temperaturę 10-12°C celem pobudzenia do kwitnienia.

Cymbidia lubią dużo światła. W naszym klimacie mogą stać na parapecie południowym lub zachodnim a latem na balkonie czy w ogródku.

Ziemia w doniczce z Cymbidium w sezonie wegetacyjnym powinna być zawsze lekko wilgotna. Tylko w okresie spoczynku powinniśmy ograniczyć podlewanie.

Storczyki te lubią spryskiwanie miękką letnią wodą lub zamgławianie lecz pod warunkiem dobrej wentylacji.

Rozmnażanie

Jeżeli przesadzając chcemy równocześnie podzielić roślinę, to trzeba dzielić tak, aby każda część miała - oprócz nowego przyrostu - trzy lub cztery zielone pseudobulwy.

Pielęgnacja

Aby cymbidium zakwitło, konieczne jest obniżenie temperatury nocą od początku maja do końca października poniżej 14°C. Najlepiej w tym okresie roślinę wystawić na zewnątrz i ustawić w miejscu jasnym, ale ze światłem rozproszonym, np. pod drzewem lub krzewem. Jesienią, po przeniesieniu rośliny do mieszkania, trzeba jej zapewnić dużo światła, najlepiej ustawić ją przy południowym lub wschodnim oknie. Miejsce to jednak powinno być chłodne. Przeniesienie roślin z wykształconymi pąkami do ciepłego pomieszczenia, powyżej 14°C może spowodować u bardziej wrażliwych odmian opadnięcie pąków.

Wiosną, latem i jesienią, cymbidium należy być często i obficie podlewać, a zimą nawadnianie ograniczyć. Z wyjątkiem okresu tuż po przesadzeniu, podłoże powinno być stale wilgotne. Korzystne jest też spryskiwanie liści, ale tylko przy ładnej pogodzie i wodą odpowiedniej jakości, deszczówką lub wodą destylowaną. Od marca do września zasilamy co tydzień nawozami dla storczyków, a od października do lutego - raz w miesiącu nawozem o mniejszej zawartości azotu.

Cymbidia przesadzamy tylko wtedy, gdy podłoże uległo rozkładowi, ponieważ storczyki te nie lubią naruszania bryły korzeniowej. Podłoże powinno być lekkie, porowate, zdolne utrzymać część wilgoci, ale doskonale odprowadzające wodę. Jeżeli rośliny wymagają podzielenia lub przesadzenia, należy to wykonywać wiosną, po zakończeniu kwitnienia. Cymbidia wytwarzają ogromny system korzeniowy i wyrastają z doniczek szybciej niż inne storczyki. Do przesadzenia wybieramy doniczkę o takiej wielkości, aby po umieszczeniu rośliny w jej środku pozostało dość miejsca na co najmniej dwuletni przyrost. Należy usunąć wszystkie martwe korzenie oraz stare podłoże, wykonując to ostrożnie, aby nie uszkodzić żywych korzeni. Jeżeli nie uszkodzi to całej rośliny, to przy przesadzaniu należy wyciąć wszystkie stare, bezlistne pseudobulwy.

Gdy Kwiaty Chorują:

Na liściach cymbidium często żerująprzędziorki. Aby się ich pozbyć należy raz w miesiącu zrobić roślinie prysznic wodą o temperaturze pokojowej. Jeżeli szkodniki mimo wszystko znów się pojawią trzeba w odstępach tygodniowych dokonać 3 oprysków odpowiednim środkiem owadobójczym.








    Copyright © poral.net