Wciornastki
Thysanoptera



Tulipan Greigii Flowerdale
- Tulipa Greigii Flowerdale

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI


  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Granatowiec Właściwy - Punica Granatum



Opis

Granatowiec jest drzewkiem o pięknych, czerwonych kwiatach w kształcie dużych kielichów, rosnšcych razem po trzy na końcach gałęzi. Może stać na tarasach, a w mniejszym wydaniu na oknie, bądź na balkonie. Starsze rośliny zaczynają kwitnąć w czerwcu, młodsze o miesiąc później. Kwiaty mają nikły zapach.

Granatowiec nie jest dziko rosnącym drzewem, lecz od dawna hodowaną rośliną, uprawianą już przedchrześcijańskim Egipcie. W Palestynie granatowiec znany był już przed 5000 laty. Owoce były symbolem płodności. Legenda głosi, że było to pierwsze drzewo miłości w biblijnym raju. Roślina ta była także znana jako lekarstwo. Tradycyjnie uważano, że kuracja korzeniami i łupinami owoców granatowca pomaga na tasiemca. Owoce zaś, podobno działają jak afrodyzjak.

Większość ludzi, którzy bywają w krajach śródziemnomorskich, z pewnością skosztowała owoców granatowca. Są one okrągłe, wielkości jabłka. Mają twardą, czerwoną lub zieloną łupinę. Owoce te je się łyżeczką. Czasami owoce granatowca są do nabycia także i u nas. Importuje się je z krajów śrudziemnomorskich, gdzie rosną na ogromnych plantacjach, wspólnie z plantacjami brzoskwiń, nektarynek i pomarańczy.

Karłowaty granatowiec osiąga wysokość nawet jednego metra. Jest odpowiedni do hodowania w mieszkaniu. Natomiast granatowiec właściwy rośnie jak drzewko lub krzew i najlepiej czuje sie posadzony w duzym naczyniu na tarasie. Karłowate gatunki granatowca są w sprzedaży , gdy mają ok 20 cm wysokości. Szybko jednak przeistaczają się w okazałe pięknie, rozgałęzione rośliny.

Wymagania

Granatowce są roślinami światłolubnymi. Najodpowiedniejszą dla nich temperaturą powietrza jest temperatura miedzy 18°C - 20°C.

Rozmnażanie

Nasiona wysiewa się do doniczek napełnionych mieszanina ziemi z piaskiem. Do zakiełkowania potrzebuja temperatury 20°C - 25°C. Dopiero, gdy małe roślinki zostana przesadzone do większych doniczek można je przenieść w chłodniejsze miejsce.

Granatowce rozmnaż sie też przez sadzonki w dwóch okresach - na wiosnę bądź latem. W marcu, kiedy rośliny jeszcze nie mają liści, z twardego pnia trzeba naciąć sadzonek o długości 10 cm. Przy letnim rozmnażaniu - wczerwcu,lipcu potrzebne są półdojrzałe, niezdrewniałe wierzchołki pędów. Sadzonki zakorzenią się w skrzynkach lub doniczkach przy temperaturze 20°C-22°C. Kiedy rośliny już się ukorzeniły i zaczynają rosnąć, czas je przesadzić do doniczek o średnicy 10-12- cm i raz w tygodniu ostrożnie nawozić. Należy je umieścić na słońcu, a roślinki kilkakrotnie przyciąć, aby się łądnie zakorzeniły.

Pielęgnacja

Roślina, mając swoje stanowisko na słońcu, kwitnie przez całe lato. Kiedy późną jesienią opadają liście, trzeba roślinę przenieśc w odpowiednie miejsce. Powinna przezimować w pomieszczeniu o temperaturze około 8°C.

Od wiosny do póżnej jesieni trzeba roślinie zapewnić umiarkowaną wilgotność. Nawozić co tydzień. Zimą podlewa się oszczędnie i zaprzestaje nawożenia.

Roślina może stać całe lato w nasłonecznionym miejscu. Dobrym stanowiskiem jest odsłonięte okno od południowej strony.

Przy przesadzaniu granatowca można przyciąć niektóre gałązki. Dzięki temu korona drzewka będzie się lepiej rozkrzewiać.

Gdy Kwiaty Chorują:

Granatowiec właściwy jest z natury zdrową i odporną rośliną, ale naturalnie i ją mogą zaatakować szkodniki.

Mszyce - można je czasami zauważyć latem. Bardzo często udaje się je usunąć przy pomocy silnego strumienia wody. Przeciwko mszycom można też zastosować specjalne środki w sprayu lub pudrze, które są do naycia w specjalistycznych sklepach. Zabieg spryskania trzeba w tygodniu powtórzyć.

Wełnowce - walka z tymi szkodnikami jest nieco trudniejsza. Ich obecność można poznać po małych watowatych płatkach, które obejmują roślinę. Są to skupiska larw. W zimie, kiedy rośliny nie mają jeszcze liści, trzeba roślinę przetrzeć roztworem wody z mydłem i spirytusu. Na wiosnę i latem, należy dokładnie dwukrotnie, a nawet trzykrotnieroślinę obmyć i opłukać.

Zanim Dokonasz Zakupu

Granatowiec właściwy jest trudny do zdobycia. Pozostaje roślinę zamówić w kwiaciarni, bądź poprosić kogoś o odnogę.

Przeciętny wiek: Oryginalny gatunek może, przy odpowiedniej pielęgnacji, dożyć sędziwego wieku.
Stopień trudności pielęgnacji: Łatwy do pielęgnacji.
Sezon: granatowca najlepiej kupować na wiosnę lub wczesnym latem, kiedy ma piękne, zielone liście.
















    Copyright © poral.net