Skoczogonki
Collembola



Jaskier Azjatycki
Ranunculus Asiaticus

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI


  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Warkocznica - Eucomis



Opis

Warkocznica to pochodząca z Afryki Południowej roślina cebulowa z rodziny hiacyntowatych. Swą urodę zawdzięcza niezwykłemu kwiatostanowi złożonemu z licznych kwiatów, na szczycie zwieńczonemu pióropuszem liści. Kto raz go zobaczy, zapragnie, aby mieć go w swoim ogrodzie. W sprzedaży można spotkać dwa gatunki Eucomis bicolor i Eucomis punctata.

Eukomisy wspaniale prezentują się na rabatach, często stosuje się je jako rośliny obwódkowe, można je także z powodzeniem uprawiać w pojemnikach ustawianych na tarasach lub balkonach.

Wymagania

Wymaga stanowisk półcienistych, przewiewnych, wilgotnych. Gleba piaszczysto - gliniasta, głęboka. Wymaga podlewania, jak również kilkakrotnego umiarkowanego nawożenia w okresie wegetacji.

Pielęgnacja

Sadzi się je pod koniec kwietnia w ten sposób, aby wierzchołek cebuli był na poziomie ziemi, a cebula przykryta cienką warstwą podłoża. Przy uprawie w donicach należy pamiętać, aby pod cebulą znajdowało się kilka centymetrów ziemi. Donica musi mieć otwór odpływowy dla nadmiaru wody, a na spodzie powinna być warstwa drenażu. Do doniczek sadzimy cebule w kwietniu, ale wynosi na zewnątrz dopiero w maju, gdy nie ma już niebezpieczeństwa wiosennych przymrozków.

Po pojawieniu się kwiatów zasilamy rośliny co tydzień nawozem do roślin kwitnących. Po przekwitnięciu kwiatostan należy ściąć i dokarmiać nawozem do roślin zielonych. Jest to potrzebne, aby roślina odbudowała cebulę i w przyszłym roku równie obficie zakwitła.

Eukomisy nie zimują w gruncie - posadzone w ogrodzie należy wykopać na początku października i przechowywać przykryte trocinami lub piaskiem w pomieszczeniu suchym i chłodnym. W najcieplejszych rejonach kraju można ewentualnie pozostawić cebule na zimę w ziemi, ale koniecznie trzeba je okryć, np. suchymi liśćmi i gałęziami świerkowymi. Okrycie zdejmuje się dopiero, gdy minie okres przymrozków.












    Copyright © poral.net