Wciornastki
Thysanoptera



Języczka Pomarańczowa
Ligularia Dentata

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI


  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Jaskier Azjatycki - Ranunculus Asiaticus



Opis

Jaskier azjatycki jest rośliną wieloletnią, pochodzi z południowej Europy, Syrii oraz Iranu. Kwiaty jaskra azjatyckiego są zazwyczaj pełne, mają 6–8 cm średnicy i jaskrawe barwy: żółtą, pomarańczową, czerwoną, różową lub białą. Są również odmiany dwubarwne o kwiatach żółtopurpurowych i białoróżowych.
Jaskry bardzo często sadzone są na rabatach bylinowych, w ogrodach naturalnych. Doskonale nadaje się na kwiat cięty.

Wymagania

Stanowisko słoneczne do półcienistego. Gleba wilgotna lub umiarkowanie wilgotna bogata w składniki pokarmowe. Jaskier nie toleruje suchej gleby.

Rozmnażanie

Rozmnażanie przez wysiew nasion bezpośrednio po zebraniu lub przez podział rośliny.

Pielęgnacja

Jaskier jest bardzo wrażliwy na nadmiar wody w podłożu - jego korzenie łatwo gniją. Ale w podłożu nie może brakować wilgoci, bo wtedy kwiaty szybko zwieszają główki. Podlewamy go umiarkowanie, ale regularnie (tym częściej, im wyższa jest, najlepiej nalewając wodę na podstawkę. Co dwa tygodnie warto roślinę zasilić roztworem nawozu wieloskładnikowego.

Aby przechować korzenie do następnej wiosny doniczkę z przekwitłą rośliną, gdy tylko minie niebezpieczeństwo przymrozków, należy zadołować w ogrodzie lub w skrzynce na balkonie, ale w lekko zacienionym miejscu i podlewać tak, aby ziemia była stale lekko wilgotna, aby jeszcze przez kilka tygodni liście mogły rosnąć i odżywiać podziemne pazurkowate bulwki. Później jaskry przechodzą okres spoczynku i ich nadziemne części zasychają. Wtedy należy usunąć zaschnięte liście, a korzenie pozostawić w doniczce i przenieść do suchego i chłodnego pomieszczenia. Można także wyjąć korzenie z doniczki i przesypać je lekko wilgotnym, świeżym torfem.

W lutym-marcu należy bulwki wyjąć z podłoża i moczyć kilka godzin w wodzie, następnie wypełnić doniczkę żyzną, przepuszczalną ziemią, posadzić korzenie na głębokości 4-5 cm i dość obficie podlać. Doniczkę najlepiej ustawić w chłodnym pomieszczeniu. Kolejny raz podlać roślinę dopiero wtedy, gdy pojawią się liście. Jeżeli dysponujemy chłodną, ale zabezpieczoną przed mrozem werandą, można już jesienią wysadzić bulwki do nowego podłoża.

Gdy Kwiaty Chorują:

Jaskry mogą być atakowane przez mszyce, wciornastki i inne szkodniki. Gdy tylko zauważymy owady lub oznaki ich żerowania na liściach, na przykład w postaci srebrnych i białych przebarwień, należy umieścić w doniczce owadobójczy środek doglebowy.












    Copyright © poral.net