Mączliki
Aleurodina



Lobelia Przylądkowa
Lobelia Erinus

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI

It appears that you are using an ad-blocking program (Adblock).

Please disable Adblock so that we can provide you with valuable content.


Wygląda na to, że używasz programu blokującego reklamy (Adblock).

Prosimy o wyłączenie Adblocka, abyśmy mogli dostarczać Ci wartościowe treści.


  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Epifilium - Epiphyllum



Opis

Epifilium ma długie liście, na brzegach których tworzą się kwiaty. Różni się zasadniczo od kaktusów pustynnych, potrzebuje więcej cienia, żyznej i porowatej ziemi oraz wyższej wilgotności powietrza.

Prawie wszystkie piękne kaktusy liściaste są mieszańcami różnych gatunków. Wszystkie mają bardzo dekoracyjne kwiaty o długości dochodzącej do 20 cm. Stale pojawiają się nowe odmiany. Dawniej kaktusy liściaste miały bardzo słaby system korzeniowy i dlatego były szczepione na Królowej Nocy (Selenicereus), która dla odmiany system korzeniowy ma bardzo dobrze rozwinięty. W ten sposób zostały wyhodowane bogato kwitnące "drzewa kaktusowe".

Epifilium należy do roślin żyjących w krajach tropikalnych na innych roślinach, drzewach i krzewach. Nie są jednak pasożytami, ponieważ nie korzystają one ze składników pokarmowych drzew, na których się osiedlają. Zywią się butwiejącymi resztkami roślin i wykorzystują zarówno wodę deszczową jak i wilgoć pochodzącą z gleby.

Mieszańce epifilum mogą być bardzo duże. Starsze egzemplarze mają długie, zwisające, liściaste pędy i wyglądają bardzo dekoracyjnie na wysokim kwietniku lub w wiszącej doniczce.

Epifilium kwitnie od maja do lipca. Niektóre odmiany mają nawet dwudziestocentymetrowe kwiaty w kolorach od biało-żółtej, pomarańczowej, po różową, czerwoną i fioletową. Kwiaty te prawie wogóle nie kwitną.

Wymagania

Tajemnica bogatego kwitnienia leży w zachowaniu okresów całkowitego spoczynku i odpowiedniej temperatury. Na wiosnę i w lecie rośliny znoszą dużo ciepła, podczas zimowego spoczynku temperatura, o ile to możliwe, powinna być stała, pomiędzy 8-10°C. Tylko w ten sposób na przyszłą wiosnę może nas ponownie obdażyć obfitością kwiatów. Wystawiając w lecie roślinę na zewnątrz trzeba pamiętać, że woli ona stać w cieniu i zaciszu.

Luty - maj
Od lutego roślina zaczyna znowu rosnąć i trzeba ją umieścić w jaśniejszym miejscu. Należy zacząć regularnie, ale ostrożnie podlewać. Jak tylko pojawią się pierwsze pączki, ilość wody musi się zwiększyć. Rośliny od tej pory nie wolno przestawiać.

Lipiec - sierpień
Kaktus przekwitł i roślina potrzebuje spokoju. Odpowiednim miejscem jest półcień. W połowie sierpnia możemy roślinę przesadzić i znowu więcej podlewać, nawożąc raz na tydzień. Jeśli kwiaty były słabe, należy użyć nawozu zawierającego fosfor.

Wrzesień - styczeń
Ilość wody trzeba stopniowo redukować. Od listopada roślina powinna stać w chłodzie. Podlewać jedynie tyle, aby liście się nie marszczyły.

Rozmnażanie

u Aby rozmnożyć roślinę, należy odciąć zdrowy liść i wykorzystać kawałek o długości 5-10 cm jako sadzonkę. Zanim zasadzimy sadzonkę w mieszance ziemi i piasku, odcięta powierzchnia przez jeden dzień musi schnąć. Po 2-3 tygodniach wytworzą się korzonki. Można dać kilka sadzonek do jednej doniczki. Należy ją przykryć torebką foliową - otrzymamy efekt szklarniowy. Młody kaktus kwitnie dopiero po 2-3 latach.

Pielęgnacja

Epifilum należy podlewać letnią, miękką wodą pozbawioną wapnia. Przez pewien czas po przekwitnięciu nawozi się mniej więcej dwa razy w tygodniu.

Epifilum wymaga substratu złożonego z 1/4 ostrego piaskui 3/4 ziemi humusowej. Przesadzać należy w sierpniu, jakiś czas przed nawożeniem. Po przekwitnięciu trzeba odciąć stare, uszkodzone i brzydkie łodyżki

Roślina bardzo dobrze czuje się w ogrodzie zimowym lub w trochę chłodniejszym pomieszczeniu.

Gdy Kwiaty Chorują:

Pączki opadają - roślina musi zostać przestawiona podczas kwitnienia. Pozostawmy ją w spokoju. Przyczyną może być również niedobór wody w czasie, gdy roślina przygotowywała się do kwitnięcia.

Gnijące podstawy łodyg - roślina stała w zbytnim chłodzie i maiła za dużo wody.

Zanim Dokonasz Zakupu

Przy kupnie powinniśmy wybrać epifilum kwitnące, ponieważ pączki przy zmianie stanowiska łatwo opadają i roślina już ponownie nie zakwitnie. Liście powinny być zielone i błyszczące.

Przeciętny wiek: Dożywa późnego wieku.

Stopień trudności pielęgnacji: Uprawa jest prosta jeśli dostosujemy się do wymagań.














    Copyright © poral.net