Skoczogonki
Collembola



Monstera Dziurawa
Monstera Deliciosa

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI


  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Sagowiec Wygięty - Cycas Revoluta



Opis

Cycas revoluta pochodzi z Jawy, Chin i Japonii. Są roślinami rozdzielnopłciowymi z osobnikami żeńskimi i męskimi.

Roślina o bardzo regularnym pokroju. Korona ciemnozielonych liści wyrasta ze szczytu pękatego pnia. Rośnie bardzo wolno -wypuszcza 1-2 nowe liście rocznie. Osiąga wysokość 6-7 m po 50-100 latach. U młodych roślin zagłębiony w gruncie, z wiekiem rośnie wolno w kłodzinę o średnicy 20 cm i wysokości do 7 m. Pień może się rozgałęziać, na szczycie każdego odgałęzienia wytwarzając pióropusz liści.

Ciemne i soczyście zielone, pierzasto podzielone liście tworzą rozetę na szczycie pnia. Osiągają 50-150 cm długości w wieku reprodukcyjnym. Skupione i wąskie listki mają 8-18 cm długości i podwinięte brzegi (stąd nazwa gatunku). Listki u nasady liścia przekształcone są w ciernie. Ogonek liścia ma 6-10 cm długości i okryty jest drobnymi kolcami.

W środku rośliny pojawiają się złotożółte kwiaty i owocostany Nasiona w odcieniu pomarańczowym lub czerwonym charakteryzują się długim okresem kiełkowania. Są roślinami rozdzielnopłciowymi z osobnikami żeńskimi i męskimi. Okazy męskie wytwarzają szyszkowate skupienia mikrosporofili, okazy żeńskie wykształcają grupę makrosporofili. W warunkach domowych nie kwitnie.

Wymagania

Cycas wymaga dużo światła. Poza tym wskazane jest zapewnić mu od czasu do czasu świeże powietrze. Jest wytrzymały, toleruje pomieszczenia z centralnym ogrzewaniem. Sagowiec nie wymaga wygórowanych temperatur.

Rozmnażanie

Sagowca można rozmnażać za pomocą nasion, bocznych pędów lub z części pnia. Rozmnażanie jest bardzo trudne.

Rozmnażanie za pomocą nasion.
W ciągu miesiąca od momentu, kiedy nasiona dojrzeją, należy je zasadzić w płaskim naczyniu w mieszance ziemi kwiatowej i piasku. Najlepsza temperatura dla kiełkowania to 25-30°C. Nasiona mogą wypuścić kiełki po kilku miesiącach. Po dwuch lub trzech miesiącach sadzonki należy przesadzić i uimieścić w półcieniu.

Rozmnażanie za pomocą bocznych pędów.
Starsze rośliny wytwarzają często przy podstawie pnia boczne pędy. Można je odciąć i wykorzystać do rozmnażania. Aby z pędów nie wyparowało zbyt dużo wody, należy z nich usunąć większe liście. Pęd należy zasadzić w ziemi i utrzymywać doniczkę stale w trzydziestostopniowej temperaturze do momentu, gdy po kilku miesiącach ukorzeni się.

Rozmnażanie za pomocą kawałków pnia.
Pień wytwarza korzenie , tak samo jak boczne pędy. Bez względu na to jaką metodę rozmnażania wykorzystamy, jest to zawsze bardzo trudne. Zdecydowanie prościej jest iść do kwiaciarni i kupić gotową roślinę.

Pielęgnacja

Sagowca należy podlewać raz w ciągu 10 dni. Nie wolno dopuścić do przesuszenia ziemi, ponieważ roślina jest spokrewniona z paprociami, często mylona z palmą. Ponadto należy zraszać liście, średnio 2 razy tygodniowo. Zimą zalecane jest bardzo rzadkie podlewanie (tzw. przerwa spoczynkowa), średnio raz na miesiąc. Roślina ta wymaga wilgotnego powietrza. Obfite podlewanie jest niewskazane, tak samo jak i silne nawożenie. Roślinę powinno się zasilać raz na miesiąc; od kwietnia do października.

Potrzebne jest dosyć jasne stanowisko, ale nie można narażać sagowca na bezpośrednio silne słońce. Uprawa w mieszkaniu może nie zapewnić odpowiedniej ilości światła, szczególnie w ciemnym pomieszczeniu. Roślinę można ustawić w ogrodzie, na tarasie lub balkonie w pełnym słońcu wyłącznie po uprzednim przygotowaniu sagowca do dużej ilości światła. Po zimie należy przyzwyczaić ją do słońca.

Dla sagowca dobre jest przeciętne podłoże sprzedawane w sklepach, ale najlepiej dodać sporo gruboziarnistego piasku. Można użyć specjalistycznej ziemi do palm. Doniczka powinna być nie za duża, ponieważ w wielkich doniczkach sagowce źle rosną. Średnica doniczki powinna być niewiele większa od średnicy "cebulki". Roślinę przesadza się dopiero wtedy, gdy pień rozrośnie się tak, że wypełni prawie całą szerokość doniczki.

Przesadzamy tylko młode rośliny które zazwyczaj rosną w bardzo małych doniczkach. Starsze egzemplarze nie lubią być niepokojone. Zmieniamy im doniczkę na niewiele większą raz na 4-6 lat. Przy przesadzaniu nie wolno uszkodzić korzeni, najlepiej w ogóle ich nie dotykać.

Gdy Kwiaty Chorują:

Wciornastki - objawia się to utratą kolorów przez liście i pojawianiem się na nich srebrzystych plamek. Jedynym sposobem na pozbycie się szkodnika jest opryskanie go odpowiednim insektycydem.

Biały nalot na części lub na całej cebulce - dzieje się tak, gdy roślina jest zbyt obficie podlewana. Najprostszym sposobem usunięcia jest starcie nalotu (np. szczoteczką). Można także podlać podłoże preparatem grzybobójczym.

Jeśli roślina nie rośnie, a jej liście żółkną - oznacza to, że ma za dużo wody i za mało światła. Powinniśmy wtedy ograniczyć podlewanie i przestawić roślinę w dobrze oświetlone miejsce

Zanim Dokonasz Zakupu

Sagowiec powinien mieć nieuszkodzone pąki świeżych ciemnozielonych liści.

Przeciętny wiek: - Może żyć bardzo długo.

Stopień trudności pielęgnacji: - Roślina łatwa w uprawie.














    Copyright © poral.net