Mszyce
Aphidoidea



Grubosz Jajowaty
Crassula Ovata

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI


  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Zygokaktus - Kaktus Bożonarodzeniowy - Zygocactus



Opis

Zygokaktus pochodzi z tropikalnych lasów brazylijskich, gdzie porasta drzewa i skały. Ma piękne kremowe, różowe lub czerwone kwiaty w kształcie długich dzwoneczków na końcach ciemnozielonych pędów. Kwitnie zwykle pod koniec listopada i na początku grudnia stanowiąc atrakcyjną zimową ozdobę naszych mieszkań.

Wymagania

Wymaga stanowiska jasnego lub półcienistego, ale nie toleruje ostrego słońca. Temperatura nie powinna przekraczać latem 20°C, zimą 6-10°C. Jest wrażliwy na zmianę miejsca, na co reaguje zrzucaniem pąków kwiatowych. Podłoże powinno być lekko wilgotne, podczas kwitnienia należy podlewać umiarkowanie oraz raz na cztery tygodnie zasilać nawozem dla roślin doniczkowych.

Rozmnażanie

Roślinę można łatwo rozmnożyć ucinając jej fragment składający się z dwóch spłaszczonych łodyg, wysuszając go i wkładając do piaszczystego, lekko wilgotnego podłoża. Ukorzenianie zajmuje od 3 do 6 tygodni.

Pielęgnacja

Zygokaktus nie wymaga częstego przesadzania, co 3-4 lata przenosimy ją do świeżej, przepuszczalnej ziemi dla kaktusów. Błyszczące , mięsiste liście tracą swój połysk po przekwitnięciu.

Aby roślina zakwitła ponownie należy zapewnić mu dwukrotny odpoczynek w ciągu roku. Pierwszy - od sierpnia do października, drugi - po przekwitnięciu rośliny, czyli od lutego do marca. W tym czasie przenosimy ją w nieco chłodniejsze miejsce, skąpiej podlewamy oraz zaprzestajemy nawożenia. Gdy w listopadzie pojawią się nowe pąki kwiatowe w żadnym wypadku nie wolno przestawiać rośliny w inne miejsce, ponieważ może na to zareagować zrzucając wszystkie kwiaty. Po wymaganych okresach przesuszenia roślinę podlewamy co 3-4 dni i codziennie zraszamy, aż do momentu kwitnienia.










    Copyright © poral.net