Krocionóg Krwawoplamy
Blaniulus Guttulatus



Starzec Popielny
Senecio Cineraria

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI

It appears that you are using an ad-blocking program (Adblock).

Please disable Adblock so that we can provide you with valuable content.


Wygląda na to, że używasz programu blokującego reklamy (Adblock).

Prosimy o wyłączenie Adblocka, abyśmy mogli dostarczać Ci wartościowe treści.


  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Nasturcja - Tropaeolum



Opis

Ojczyzną nasturcji wielkiej jest Peru i Boliwia. Jest zadomowiona na Wyspach Juan Fernandez położonych na zachód od Chile. Do Europy Środkowej przywiózł ją Holender Bewering w roku 1684. W Polsce jest uprawiana jako roślina ozdobna.

Nasturcja ogrodowa jest rośliną jednoroczną z rodziny nasturcjowatych. Ma gładkie, silnie rozgałęzione i ulistnione, mniej lub bardziej płożące się pędy. Tarczowate, gładkie liście osadzone są na długich ogonkach. Nasturcja kwitnie od VI do jesieni. Kwiaty złożone są z pięciu płatków zwężonych w dość długie "paznokcie", a działki kielicha przedłużone w ostrogę.

Nasturcje o długich pędach stosuje się do pokrycia altan, pergoli, ogrodzeń, a także sadzi się w wiszących pojemnikach. Nasturcje karłowe są doskonałe na obwódki rabat, do skrzynek balkonowych i mis. Kwiaty nadają się do cięcia.

Wymagania

Nasturcja lubi gleby gliniasto-piaszczyste, żyzne, próchnicze, ale nie przenawożone oraz słoneczne lub półcieniste stanowisko. W suche lata rośliny zbyt słabo podlewane są atakowane przez mszyce.

Rozmnażanie

Wysiew nasion w kwietniu-maju wprost do gruntu, w dołki po 2-3 ziarna w odstępach 20-30 cm.

Pielęgnacja

W okresie wzrostu należy regularnie podlewać, szczególnie w okresie suszy. Nawozi się minimalnie. Roślina rośnie dobrze w każdej niemal glebie, preferuje jednak ziemię ogrodową bogatą w substancje odżywcze. Nasturcja bardzo dobrze czuje się w miejscach nasłonecznionych, dobrze rośnie także w półcieniu.

Gdy Kwiaty Chorują:

Gąsienice motyli - mogą w krótkim czasie zjeść liście. W początkowym stadium zwalcza się je środkami chemicznymi.

Mszyce - mogą wyrządzić poważne szkody. Zazwyczaj występiją na pędach, ale mogą też znajdować się pod kwiatami i liśćmi. Zwalcza się je ostrożnym obmywaniem letnią wodą.

Zanim Dokonasz Zakupu

Można kupić albo pędzone rośliny, albo nasiona. Kupując rośliny należy sprawdzić czy nie są zaatakowane przez szkodniki.

Przeciętny wiek: - Roślina jednoroczna.

Stopień trudności pielęgnacji: Poza słoecznym miejscem nasturcja nie ma żadnych wymagań.












    Copyright © poral.net