Tarczniki
Diaspididae



Adiantum

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI


  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Stefanotis Bukietowy - Stephanotis Floribunda



Opis

Stefanotis bukietowy to pnącze uprawiane jako roślina doniczkowa. Należy do rodziny trojeściowatych Asclepiadaceae. Pochodzi z Madagaskaru i tam występuje w stanie naturalnym osiągając do 6 m długości pędów. Uprawiany w mieszkaniu dorasta nawet do 2,5 m.

Stefanotis ma twarde i elastyczne pędy oraz owalne, skórzaste, błyszczące, ciemnozielone liście. Kwitnie zazwyczaj od czerwca do września. Jego bardzo dekoracyjne, gwiazdkowate kwiaty są zebrane w gronach, białe i silnie pachnące.

Wymagania

Stefanotis wymaga jasnego pomieszczenia, osłoniętego przed bezpośrednim nasłonecznieniem.

Rozmnażanie

Rozmnażamy poprzez sadzonki zdrewniałe ukorzenione wiosną i latem w ciepłych warunkach 20oC- 25oC. Najczęściej w ciągu miesiąca uzyskujemy ukorzenione sadzonki.

Pielęgnacja

Stefanotis wymaga jasnego pomieszczenia, osłoniętego przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Latem najlepiej zapewnić temperaturę około 20°C, zimą 12-14°C. W okresie wzrostu należy podlewać obficie, odwapnioną i letnią wodą, podłoże powinno być stale wilgotne. Trzeba wtedy także często zraszać roślinę oraz od kwietnia do września nawozić co 2 tygodnie. Po przekwitnięciu podlewanie stopniowo ograniczamy, a w okresie spoczynku (od października do stycznia) podlewamy minimalnie - tylko tyle, aby podłoże nie wyschło. Po przekwitnięciu zbyt wybujałe pędy można przyciąć.

Podłoże do uprawy tej rośliny powinno być próchnicze, przepuszczalne, z dobrym drenażem (np. ziemia doniczkowa z domieszką piasku). Młode egzemplarze najlepiej przesadzać co roku, starsze - rzadziej. Najlepiej przesadzać rośliny w lutym.

Stefanotis jest bardzo wrażliwy na zmianę miejsca - nie wolno go przenosić, obracać, ponieważ może wtedy zgubić pąki kwiatowe i liście.

Gdy Kwiaty Chorują:

Stefanotis jest podatny na tarczniki, wełnowce, przędziorki. Oprócz tego jest bardzo wrażliwy na zmiany warunków, dlatego nie należy go przemieszczać, przekręcać, gdyż może się to zakończyć gubieniem pąków kwiatowych i liści. Zaleca się zaznaczenie na doniczce miejsca padania światła słonecznego, co się na pewno przyda i uchroni przed negatywnymi skutkami. Stosowanie twardej wody przyczynia się do żółknięcia liści.

Zanim Dokonasz Zakupu

Stefanotis kupuje się, kiedy ma już pączki. Liście powinny być zielone i świeże. Żółte liście są oznaką błędów w uprawie.

Przeciętny wiek: - Może żyć bardzo długo.
Stopień trudności pielęgnacji: - Roślina nie należy do tych, które są łatwe w uprawie.










    Copyright © poral.net