Skalnica Arendsa - Saxifraga Arendsii
Opis
Skalnice są reprezentowane przez prawie 400 gatunków, mieszańców naturalnych i odmian środowiskowych, z czego większość rozprzestrzeniona jest na półkuli północnej. Sama nazwa sugeruje, że są to rośliny terenów górskich - najpiękniejsze, poduszkowe okazy o drobnych rozetkach liści i stosunkowo dużych, bezłodygowych kwiatach rosną w wysokich partiach Alp, Pirenejów i Himalajów. Skalnice możemy znaleźć też w niższych partiach gór, a także w nieznacznym stopniu na niżu w cienistych lasach, na łąkach i obrzeżach strumieni. Rośliny te różnią się znacznie między sobą. Są wśród nich gatunki sezonowe, a także byliny, rośliny zimozielone i gubiące liście. Jedne tworzą zwarte poduchy złożone z gęstych rozetek, inne luźne kobierce, leżących, rzadko ulistnionych pędów. Kwiaty, w kolorach od białego przez wszelkie odcienie żółci i różu do ciemnego karminu, pojawiają się na przedwiośniu i wiosną. Niektóre wysokogórskie gatunki rozkwitają, gdy tylko stopnieją śniegi. Są też skalnice kwitnące dopiero we wrześniu.
Wymagania
Większości skalnic odpowiada stanowisko południowo-wschodnie lub południowo-zachodnie.
Na stanowiskach naturalnych korzenie górskich skalnic wciskają się w drobne szczeliny i spękania w poszukiwaniu wilgoci i pokarmu. Dlatego podłoże na skalniaku musi być dobrze zdrenowane tłuczniem skalnym, żwirem, wyjałowioną szlaką, gruzem ceglanym lub keramzytem.
Pielęgnacja
Starajmy się, by rośliny na skalniaku były ocienione przynajmniej podczas najgorętszych godzin południowych. Osłonę może stanowić odłamek skalny, kamień, korzeń lub karłowa krzewinka. Warto wiedzieć, że rośliny o drobnych, sztywnych i srebrzystych listkach znoszą większe nasłonecznienie niż gatunki o miękkich, soczyście zielonych rozetkach, których zapotrzebowanie na światło jest małe.
Dobre rezultaty daje sadzenie skalnic w szczelinach między płaskimi, ukośnie osadzonymi kamieniami, z drenażem głębiej wzbogaconym chudą gliną i starym kompostem. Jeszcze lepszym stanowiskiem są porowate tufy wapienne - niestety bardzo drogie. Zbyt żyzne podłoże nie służy skalnicom i dlatego nie należy ich nawozić.
Zimowanie. Rośliny, które w górach pod grubą i suchą kołderką śniegu są w stanie przetrwać mrozy poniżej -20°C, na nizinach podczas bezśnieżnych i deszczowych zim giną. Dlatego też skalniaki należy osłaniać przed nadmiarem jesienno- -zimowych opadów. Można to zrobić za pomocą ukośnie ustawionych szyb, okien inspektowych lub daszków z folii. Niektóre wrażliwsze gatunki uprawia się w donicach i już od października przechowuje na sucho w inspektach.
Gdy Kwiaty Chorują:
Na szczęście choroby zagrażające skalnicom są nieliczne. Tracimy roślinę przeważnie z powodu sadzenia jej na nieodpowiednim stanowisku lub złych warunków zimowania. Obumieranie środkowych części rozrośniętych poduszek spowodowane jest najczęściej nadmiernym zagęszczeniem. Dzielenie na mniejsze fragmenty odmładza roślinę i dobrze wpływa na kwitnienie. Inną przyczyną obumierania całych poduszek mogą być mrówki, chętnie budujące w nich gniazda, lub mszyce żerujące u nasady korzeni. Obecność tych szkodników sygnalizują nam często ptaki, kosy i szpaki rozdziobujące poduszki w poszukiwaniu owadów. Warto zapobiegawczo 2-3 razy w sezonie wlać w środek każdej z nich rozcieńczony preparat owadobójczy, np. przeciw mszycom. Nie powinno się stosować preparatów w aerozolu, gdyż osiadają na liściach.
Zanim Dokonasz Zakupu
Przy wyborze skalnic do naszego ogródka powinniśmy się kierować warunkami, jakimi dysponujemy - wtedy na pewno osiągniemy sukces. Jeśli rośliny kupujemy tylko z powodu ich urody, ich uprawa najczęściej kończy się niepowodzeniem. Gdy skalniak położony jest w górach i wykuty w naturalnej skale, bez ryzyka możemy uprawiać tam większość wysokogórskich rarytasów. Na nizinach jest to możliwe, ale pod warunkiem że ogród skalny imituje naturalne środowisko - roślinom trzeba będzie jednak czasowo dopomagać w przetrwaniu nietypowych dla nich warunków. W zwykłych bylinowych ogródkach, od Pogórza po Bałtyk, nie ma co marzyć o uprawie alpejskich czy himalajskich klejnotów. Tutaj zadomowią się jedynie skalnice bez górskiego rodowodu lub mieszańce i odmiany ogrodowe.
|
|