Czerwce
Coccoidea



Gloksynia
Sinningia Speciosa

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI


  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Przesadzanie



Opis

Najlepszą porą na przesadzanie roślin jest wczesna wiosna. W tym okresie mają one już za sobą okres zimowego spoczynku i potrzebują nowej ziemi, a często także nowej doniczki.

Kiedy te najważniejsze potrzeby zostaną zaspokojone, rośliny są już w miarę dobrze przygotowane do rozpoczynającego sie wzrostu wegetacyjnego. Jednakże przesadzanie roślin tylko na wiosnę nie jest bezwarunkowe. Wiele roślin, przede wszystkim młodych, można przesadzać i o innych porach roku. Jak to zrobić najlepiej, postaram sie doradzić.

W lutym - marcu, większość odżywek w ziemi jest juz bezwartościowa, nawet wówczas, gdy przez cały rok rośliny były systematycznie nawożone. Roślina potrzebuje nowego podłoża i nowej przestrzeni dla swoich korzeni. Często trzeba zmienić doniczkę na większą, gdyż to może zadecydować o takim lub innym kształcie rozwijającej się rośliny.
Trzeba też zwrócić uwagę na ukorzenienie. Jedne rośliny, takie jak palmy i pnącza, czują się lepiej w wąskich i wysokich doniczkach. Inne - sukulenty - w płaskich i płytkich. Od tego często zależy jakie mamy kwiaty. Nie należy zapominać o odpowiedniej wielkości doniczki, która powinna być dopasowana do wielkości rośliny.

Doniczki gliniane

Gliniane doniczki mają tę właściwość, że nasiąkają nadmiernie wilgocią. Równie szybko potrafią też pochłonąć i uwolnić nadmiar wody do powietrza. Jest to dość korzystne z tego względu, że w takiej doniczce roślina nie przemoknie. Oprócz tego parowanie ma miejsce, gdy panuje wysoka temperatura, pośednio więc przyczynia się ono do obniżenia ciepłoty ziemi. Jest to zwłaszcza wygodne, gdy roslina znajduje się w pełnum słońcu. Gdy roślina zaczyna schn a c, gliniana doniczka będzie jej dostarczała wilgoci. W takiej doniczce łatwo też jaet sprawdzić poziom wilgotności ziemi poprzez jej opukiwanie. Jeśli dźwięk bedzie przytłumiony, znaczy to, że roślina ma dostatek wody. Największą wadą doniczek glinianych jes to, że na jej ściankach osiadają szkodniki i odkładają się sole mineralne. Przy przesadzaniu trzeba więc doniczkę dobrze wyszorować, najlepiej wodą z mydłem.

Doniczki plastikowe

Głównym powodem dużej popularności doniczek plastikowych jest ich niska cena i trwałość - są odporne na stłuczenie. W przeciwieństwie do glinianych, z plastikowych nie wyparowuje woda. Ma to tę,że nie trzeba tak często podlewać roślin. Natomiast istnieje większe niebezpieczeństwo, że rośliny przemokną. Ściany plastikowych doniczek są bardzo gładkie, dzięki czemu można taką doniczkę łatwiej utrzymać w czystości. Kłopot może sprawić w zamian samo wyjmowanie z donicaek - w celu przesadzenia lub posadzenia rośliny gdzie indziej.
Jeśli w metryczce sośliny nie ma żadnych zastrzeżeń, mozna używać zarówno doniczek glinianych, jak i plastikowych. Są jednak rośliny, którym nie jest obojętne w jakiego rodzaju doniczce zostanie posadzona.

Doniczki z aparatem samonawadniającym

Naczynia ze specjalnym automatycznym zaopatrywanim w wodę są praktyczne, zwłaszcza w przypadku takich roślin, które wymagają dostarczania wody w równomiernych dawkach. Do takich roślin należą paprocie.
Aparaty te może odbieraja nam przyjemność tradycyjnego podlewania naszych kwiatów, ale napewno usprawniają pielęgnację roślin i eliminują niebezbieczeństwo ich zaniedbania i przesuszenia. Tak podlewane lepiej się rozwijają. Przy zastosowaniu doniczek samonawadniających dla różnych gatunków roślin należy pamiętać, żeby rośliny te miały podobne preferencje dotyczące stopnia wilgoci podłoża.

Nie ma znaczenia czy zastosuje się doniczkę ceramiczną, glinianą czy plastikową. Najważniejsze, aby miała odpowiednią wielkość i była czysta.

Jak Rozpocząć Przesadzanie

Przede wszystkim trzeba mieć pod ręką wszystko, co do tego celu będzie niezbędne, a więc: doniczki, ziemię, żwir, glinkę porowatą, łyżkę, patyki, nożyce i gazety na wyściółkę. Przesadzanie zaczynamy od delikatnego wyjęcia rośliny ze starej doniczki. Jedną ręką należy uchwycić roślinę u jej nasady, jednocześnie przytrzymując palcami ziemię. Następnie doniczkę odwraca się i obstukuje się ją o kant stołu, aż bryła korzeniowa wypadnie. Z kolei trzeba usunąć z bryły korzeniowej rośliny jak najwięcej starej ziemi. Najlepiej robić to przy pomocy łyżki lub patyka. Zgniłe i uszkodzone korzenieusuwamy i wyrzucamy.

Powtórne Sadzenie

Na dno doniczki z dziurką kóładzie się glinkę porowatą albo warstwę żwiru. Wszystko po to , aby był zapewniony dobry odpływ wody. Na tę drenażową warstwę sypie się trochę ziemi i niej sadzi roślinę. Następnie dopełnia się doniczkę ziemią dookoła, aż po jej brzeg. Ziemię trzeba dobrze docisnąć wokół korzeni, a całą doniczką postukać delikatnie o kant stołu, po to, aby ziemia otrząsnęłóą się i uleżała.
W przypadku dużych roślinwystarczy odnowić tylko wierzcą warstwę ziemi i do niej dodać nawozu. Jest to lepsze niż wyjmowanie takiej rośliny z doniczki. Manipulowanie dużą rośliną jest bowiem znacznie bardziej złożone.

Dużo Wody

Obojętnie czy roślinę się przesadzało, czy tylko odnawiało się górną warstwę ziemi, należy ją dokładnie podlać. W ten sposób ziemia dokładnie ułoży się wokół korzeni. Jeśli uzywa się glinianych doniczek trzeba je przed sadzeniem zanurzyć na kilka godzin w wodzie, aby dobrze nasiąknęły. W przeciwnym razie wyciągną za dużo wody z ziemi. Również ziemia nie może być zbyt sucha, gdyż później nawilgocenie jej trwa zbyt wolno. Po przesadzeniu, w pierwszych pięciu, sześciu tygodniach roślin nie należy nawozić, gdyż w każdej nowej ziemi jest dostatek odżywek wystarczjący na początek okresu wegetacyjnego.














    Copyright © poral.net