Skoczogonki
Collembola



Lobelia Przylądkowa
Lobelia Erinus

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI


  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Pelargonia Bluszczolistna - Pelargonium x Hederifolium



Opis

Pelargonia to rodzaj bylin lub półkrzewów z rodziny bodziszkowatych. Liczy około 200 gatunków roślin pochodzących głównie z Afryki Południowej. Są to królowe wśród roślin balkonowych, są również gatunki do uprawy w mieszkaniach.

Są one numerem jeden wśród roślin balkonowych i charakteryzują się wzniesionymi, długo ogonkowymi, omszonymi liśćmi z widocznym, mniej lub bardziej rysunkiem na powierzchni blaszki. Kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne, zebrane w baldachy o żywych barwach: czerwieni, różu, purpury, karminu, fioletu, bieli. Jest ona stosowana również jako roślina rabatowa a jej wysokość osiąga od 25 do 50 cm.

Pelargonie bluszczolistne mają zwisające lub płożące się pędy, liście mięsiste, błyszczące i bluszczokształtne. Kwiaty w postaci baldach złożonych z 8-15 kwiatów pełnych lub pojedynczych w wielu barwach . Ich wysokość waha się miedzy 25-80 cm. Są one wykorzystywane głównie do obsadzania skrzynek balkonowych, okiennych i różnych pojemników, głównie wiszących.

Wymagania

Pelargonie bluszczolistne, lubią przebywać na otwartej przestrzeni w miejscu półcienistym. Nie mniej jednak ich moc adaptacyjna jest bardzo duża, więc poradzą sobie również w innych warunkach. Pelargonie nie mają specjalnych wymagań, co do podłoża, winno ono być ziemią kompostową z dodatkiem torfu i piasku, substrat torfowy, czy ziemia znormalizowana będzie również odpowiednia.

Rozmnażanie

Części pędów można od razu wykorzystać jako sadzonki. Czubki nie mogą być zbyt zdrewniałe. Należy odciąć wierzchołki pędów o długości 8-10cm, z jedną lub jeszcze lepiej dwiema parami liści. Sadzonki te umieszcza się bezpośrednio w wodzie lub też zanurza w stymulatorze wzrostu i sadzi w mieszance piasku i torfu, której temperatura nie może przekraczać 10°C. Doniczkę należy przykryć foliową torebką i umieścić w ciepłym i bardzo jasnym miejscu. Po 2-3 tygodniach wytworzą się korzenie. Później należy przesadzić roślinę do doniczek z ziemią ilastą i utrzymywać temperaturęnie wyższą niż 12°C. W przeciwnym wypadku nie wytworzą się kwiaty.

Pielęgnacja

Przy podlewaniu musimy uważać, aby nie przesuszyć, ani nie przelać, podlewajmy zawsze, gdy podłoże przeschnie. W okresie letnim, gdy temperatura jest bardzo wysoka, podlewać trzeba nawet dwa razy, rano i wieczorem. Nawozimy po dwóch, trzech tygodniach od posadzenia, najlepiej płynnymi nawozami w odstępach 7-10 dni. Możemy również zastosować nawozy o długim działaniu, wówczas nie będziemy musieli pilnować terminów nawożenia, w przypadku deszczowych dni, nawożenie ograniczamy. Pelargonie sadzimy nie za gęsto, odległość między nimi nie powinna być mniejsza niż 25 cm. Ważnym zabiegiem jest, na bieżąco usuwać przekwitłe kwiaty, co pozwoli na wydłużenie okresu kwitnienia, nawet do przymrozków. Po przekwitnięciu można ją nieco przyciąć a mocniejsze cięcie dokonujemy w momencie przesadzania, czyli pod koniec lutego.










    Copyright © poral.net