Wciornastki
Thysanoptera



Kamasja
Camassia

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI

It appears that you are using an ad-blocking program (Adblock).

Please disable Adblock so that we can provide you with valuable content.


Wygląda na to, że używasz programu blokującego reklamy (Adblock).

Prosimy o wyłączenie Adblocka, abyśmy mogli dostarczać Ci wartościowe treści.


  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Bazylia Wonna - Ocimum Basilicum



Opis

Bazylia pospolita (Ocimum basilicum ), zwyczajowo zwana też bazylią wonną, bazylkiem ogrodowym, bazylijką zwyczajną, balsamem, bazyliszką polską - gatunek uprawnej rośliny jednorocznej z rodziny jasnotowatych. Pochodzi z tropikalnej strefy Azji, z terenów Iranu i Indii.

Jest rośliną mającą różnorodne zastosowanie. Nie tylko smakuje wspaniale jako dodatek do sałatek i potraw z ryb, ale również jej silny zapach, lubiany przez ludzi, odgania z kuchni owady , między innymi muchy. Bazylia jest obficie rozgałęziającą się rośliną z wieloma liśćmi, które wydają aromatyczny zapach.

Istnieje wiele odmian bazylii. Zielona zwana też "Maximum", osiąga wielkość 40 cm. Ma jasnozielone, duże liście i białe kwiaty. Bazylia karłowata "Minimum", osiąga wysokość około 25 cm, ma małe listki, purpurowe kwiaty i bardzo delikatny smak. Po za tym jest jeszcze bazylia czerwona o purpurowych liściach i kwiatach.

Wszystkie gatunki bazylii rozgałęziają się silnie i dobrze znoszą przycinanie. Na początku rosną stosunkowo powoli. Po kilku miesiącach przybierają jednak na sile i wytwarzają wiele liści. Jeśli przytnie się za wczasu wierzchołki pędów, roślina będzie naprawdę gęsta.

W krajach Wschodu małych nasionek bazylii używa się do przygotowania odświerzającego napoju. Wsypuje się je do soków lub wody mineralnej. Kiedy napcznieją,przypominają rybią ikrę. Napój taki jednocześnie przyspiesza trawienie.
W średniowieczu spalano na popiół, ale jedynie w czasie nowiu księżyca. Popiół podobno leczył, a nawet usuwał brodawki. Ponieważ roślina łagodziła ponoć i bóle porodowa, nazwano ją także "ziołem położnic". Dzisiaj bazylii używa się jako przyprawy. Jest ostra, ale na swój delikatny sposób.

Wymagania

Bazylia kocha słońce ale służy jej także okno skierowane na wschód.
Idealna temperatura to 20°C, ale znosi także spadek temperatury do 15°C.
Bazylia nigdy nie może wyschnąć. Potrzebuje żyznej ziemi, która nie wysycha zbyt szybko.
Powinna być umiejscowiona na oknach wychodzących na południe lub wschód.

Rozmnażanie

Bazylię rozmnaża się przeważnie za pomocą nasion, ale również za pomocą kawałków pędów. Drobna nasionka wysiewa się w marcu do doniczek z mieszanką ziemi i piasku. Umieszca sie je w ziemi i przykrywa warstwą piasku. Trwa długo zanim zakiełkują. Ale w czerwcu rośliny są już tak duże, że można je przesadzić do większych doniczek. Na początku sierpnia, przed kwitnieniem pędy można pociąć na kawałki i zasadzić. Aby na początku nie wysyschały, na doniczkę z sadzonkami należy naciągnąc plastikową torebkę i pozostawić ją, dopuki rośliny się nie ukorzenią. Doniczkę należy umieścić w cieple. Jeśli chcemy bazylię usiszyć, musimy to zrobić przed kwitnieniem. Należy uciąć łodyżki i powiesić pojedynczo w zacienionym, przewiewnym, niezbyt chłodnym miejscu. Trudno jest jednak utrzymać delikatny zapach. Często się zdarza, że nabiera pieprzowego posmaku.

Pielęgnacja

Bazylię należy podlewać obficie, ale z kolei nie tyle, aby woda stała w doniczce. Przycięte rośliny, te które maja przezimować, podlewa się mało. W okresie wzrostu nawozi sie je co osiem dni.

Dobra jest ziemia kwiatowa zmieszana z nawozem, ale wystarczy i zwykła ziemia ogrodnicza.

Rośliny, które wyrosły w ogrodzie lub w skrzynce na balkonie, można przyciąć przed kwitnieniem, przesadzic i postawić na miejsce przy oknie.

Gdy Kwiaty Chorują:

Bzylia jest rzadko atakowana przez choroby, nie znosi jednak zimna. Już przy nieznacznych przymrozkach na jesieni więdnie.

Liście czernieją - roślina została uszkodzona przez mróz.

Mączniak lub mszyce - należy wtedy roślinę zanurzyć w wodzie z mydłem, a następnie dokładnie opłukać.

Zanim Dokonasz Zakupu

Kupować należy rośliny jedynie o świeżych liściach i dość okazałe.

Przeciętny wiek: - Bazylia jest rośliną wieloroczną, która jest uprawiana jednak przeważnie jako jednoroczna.
Stopień trudności pielęgnacji: - Jest łatwa w uprawie.












    Copyright © poral.net