Nolina - Nolina Recurvata
Opis
Nolina jest sukulentem pochodzącym z meksykańskich pustyń, o bardzo atrakcyjnym wyglądzie. Inna nazwa tej rośliny to Beaukarnea wygieta - Beaucarnea Recurvata. Rośnie powoli. W naturze może osiągnąć od 4 do 8 m wysokości. Uprawiana w doniczce jest dużo niższa. Bardzo ciekawie prezentuje się jej zdrewniała, pomarszczona, brązowoszara łodyga o butelkowatym kształcie, która służy jako zbiornik wody. Oryginalny kształt łodygi przyczynił się do nadania roślinie potocznej nazwy "słoniowa stopa". Ze szczytu łodygi wyrasta kępa wąskich, zielonych liści, zaginających się u dołu. W środowisku naturalnym wytwarza okazałe, wiechowate kwiatostany, złożone z drobnych białych kwiatków, z lekkim różowym odcieniem. Uprawiana w mieszkaniu jednak nie zakwita i nie zawiązuje nasion. Idealnie prezentuje się pojedynczo w nowoczesnych wnętrzach.
Wymagania
Wiosną, podczas przesadzania od rośliny matecznej można oderwać odrosty. Zapewniamy im temp. 24°C.
Rozmnażanie
Stanowisko słoneczne. Lubi świeże powietrze, więc dobrze się czuje tuż przy oknie. Latem można wystawiać na zewnątrz.
Pielęgnacja
Sadzimy do mieszanki ziemi doniczkowej na bazie gleby z dodatkiem ziemi liściowej lub torfu oraz piasku. Na dnie doniczki wskazany dobry drenaż. Podlewamy od wiosny do jesieni, jednak oszczędnie. Zimą, w okresie spoczynku, zaprzestajemy podlewania. Latem co 4 tygodnie warto zastosować rozcieńczony płynny nawóz. Co dwa lub trzy lata można przesadzać ale najlepiej rośnie w stosunkowo małej doniczce. W pierwszym roku po przesadzeniu nie nawozimy. W dzień najlepiej się czuje w temp. 18 do 22°C. Na noc temperaturę warto obniżać do około 15°C. Minimalna temp. jaką znosi ta roślina to 10°C. Nolina jest dość łatwa do utrzymania. Ponieważ lubi suchą atmosferę, dobrze radzi sobie w mieszkaniach z ogrzewaniem centralnym. Nie znosi natomiast nadmiaru wilgoci.
Gdy Kwiaty Chorują:
Brązowiejące wierzchołki liści można przyciąć, jednak z umiarem. Osłabione, blade liście i miękka łodyga wskazują na nadmiar wody. Wówczas doniczkę stawiamy na gazecie, w którą część wody przesiąknie. Kolejne podlewanie dopiero gdy gleba przeschnie.
Roślinę czasem atakują przędziorki lub czerwce.
|
|