Tarczniki
Diaspididae



Kawa Arabska
Coffea Arabica

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI


  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Oleander - Nerium Oleander



Opis

W swoim naturalnym środowisku oleander rośnie w korytach rzek. . Liście rosną w grupach po trzy, blisko pnia. Kwiaty wyrastają u szczytu gałązekmi pojawiają się w czerwcu. kwiaty te pięknie pachną.

W zależności od stopnia przycinania, roślina osiąga wielkość krzewu 50-150 cm wysokości, może nawet przerodzić się w drzewo osiągające do 3-4 metrów. Hodowane w domu nie są wprawdzie równie duże, ale są równie piękne. Z powodzeniem można ją uprawiać na tarasach i balkonach.

Oleandry nie powinny być uprawiane jeżeli w domu są małe dzieci. Trujące są wszystkie części rośliny. Wystarczy, że dziecko urwie kwiat, a potem poliże palce, pojawią się bule głowy i wymioty. Ostrożność trzeba zachować również podczas przycinania.

Wymagania

Oleander ma duże zapotrzebowanie na wodę szczególnie latem. Bryła korzeniowa nigdy nie może wyschnąć, dotyczy to również zimy. Toleruje on suche powietrze z kaloryfera, ale więcej kwiatów będzie miał, gdy będzie stał w chłodniejszym miejscu.

Rozmnażanie

W czerwcu i lipcu należy uciąć pędy wierzchołkowe o długości 15-20 cm i wykorzystać jako sadzonki. Należy wstawić je do ciemnej butelki z wodą, Po 2-3 tygodniach utworzą się korzenie. Następnie młodą roślinkę można zasadzić do doniczki z żyzną ziemią. Roślinę należy kilkakrotnie przyciąć, aby się rozgałęziła.

Pielęgnacja

Styczeń-luty - Roślinę należy umieścić w chłodnym oraz oświetlonym pomieszczeniu. Trzeba oszczędnie podlewać, ale nie wolno dopuścić do wyschnięcia ziemi.

Marzec-kwiecień - Zaczyna się okres rozwoju. Roślinę umieszczamy w cieplejszym miejscu, stopniowo podlewamy coraz częściej. Gdy roślina podrośnie, należy ją przesadzić. Pdy można przyciąć. Należy też rozpocząć nawożenie.

Wrzesień- grudzień - Powoli kończy się okres wzrostu wegetacyjnego. We wrześniu, przed pierwszymi przymrozkami, należy ponownie wnieść roślinę z ogrodu do mieszkania. Trzeba ją umieścić w chłodnym miejscu, aby roślina w następnym roku zakwitła. Należy ograniczyć podlewanie oraz nie nawozić.

Od wiosny do jesieni powodzi mu się najlepiej na świeżym powietrzu. Na zewnątrz rośnie bujniej. Oleander wytrzymuje nawet spadek temperatury do 0°C, ale dłużej trwających mrozów nie znosi

Młode rośliny przesadzamy co roku, starsze w miarę potrzeby. Do przesadzania najlepsza jest ziemia gliniana.

Gdy Kwiaty Chorują:

Zbyt długie pędy i blade liście - są oznaką niedostatku światła lub substancji odżywczych.

Żółte lub brązow plamy na liściach - są spowodowane przez grzyby. Należy zastosować środki grzybobójcze.

Mszyce, wełnowce i tarczniki - atakująpędy wierzchołkowe, łodygi oraz liście. Roślinę należy kilkakrotnie opryskać środkiem owadobójczym oraz umyć ją letnią wodą.

Zanim Dokonasz Zakupu

Kupując roślinę w okresie od kwietnia do początku czerwca należy wybrać okaz z dużą liczbą pączków. Należy zwrócić uwagę czy roślina nie jest chora.

Przeciętny wiek: - Może żyć bardzo długo.

Stopień trudności pielęgnacji: - Roślina łatwa w uprawie.












    Copyright © poral.net