Wełnowce
Pseudococcidae



Aksamitka
Tagetes

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI


  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Nefrolepis Wysoki - Nephrolepis Exaltata



Opis

Nefrolepsis Wysoki zwany też Wyniosłym pochodzi z północnych obszarów Ameryki Południowej (Brazylia, Gujana), Karaibów i południowych rejonów Ameryki Północnej (Meksyk, Floryda). Jest uprawiany jako roślina ozdobna.

W krajach o ciepłym klimacie roślina ta jest uprawiana w ogrodach, nad zbiornikami wody, w Polsce głównie w szklarniach i w mieszkaniach jako roślina pokojowa. Liście używane są często do ozdabiania bukietów, wieńców i okolicznościowych wiązanek. Jej walorami ozdobnymi są jasnozielone, bujne i zwisające liście, u niektórych odmian podwójnie pierzaste lub skędzierzawione. Była bardzo popularna w epoce wiktoriańskiej, ale i obecnie jest jedną z częściej uprawianych roślin ozdobnych. Ze względu na swoje długie i zwisające liście nadaje się do uprawy w wiszących doniczkach lub na ścianie. Rośnie dość szybko, prawidłowo pielęgnowana może rosnąć nawet 12 lat.

Pojedynczo lub podwójnie pierzaste, u różnych odmian mają długość 80-180 cm, uprawiane w mieszkaniu przeważnie jednak nie przekraczają długości 80 cm. Zarodnie znajdują się na brzegach liści, zarodniki wytwarzane są przeważnie wiosną lub latem. Jednakże uprawiane odmiany są zazwyczaj bezpłodne, jeżeli nawet wytwarzają zarodniki, to wyhodowane z nich paprocie nie dziedziczą cech odmiany macierzystej.

Wymagania

Jak większość paproci wymaga dużej wilgotności powietrza. W lecie najbardziej optymalna jest temperatura 18-21°C, zimą 14-15°C. Jako podłoże najlepsza jest ziemia lekko kwaśna (ph 5,5-6) składająca się z próchnicznej ziemi liściowej, ziemi inspektowej i torfu. Nie lubi bezpośredniego oświetlenia słonecznego, najlepsze jest dla niej miejsce nieco zacienione.

Rozmnażanie

Rozmnażać nefrolepis można wiosną przez tzw. rozmnóżki (małe roślinki) tworzące się na końcach rozłogów i wyrastające z boków rośliny matecznej. Przesadza się je do osobnej doniczki.

Pielęgnacja

Najważniejsze jest zapewnienie jest stałej dużej wilgotności. Roślinę stojącą w doniczce najlepiej jest wstawić do większego pojemnika z stale wilgotnym torfem, roślina w pojemniku wiszącym powinna być codziennie zraszana, szczególnie w zimie, gdy powietrze jest suche od centralnego ogrzewania. W lecie co 2 tygodnie nawozi się rozcieńczonym w wodzie nawozem wieloskładnikowym, jednakże musi to być roztwór silnie rozcieńczony, gdyż nefrolepis jest wrażliwa na zasolenie.

Gdy Kwiaty Chorują:

Srebrzące się i błyszczące plamy na liściach - świadczą o tym, że roślinę zaatakowały wciornastki. Trzeba roślinę postawić w chłodnym miejscu, spryskać zimną wodą, a jeśli to nie pomoże - użyć odpowiedniego preparatu.

Jasnobrązowe plamy naliściach - oznaczają, że roślinę zaatakowały tarczniki. Przy małej ilości szkodników, można je usunąć nożem, przy zaawansowanym stanie trzeba uąyć środka chemicznego.

Kiedy liście szarzeją lub chropowacieją - to znak, że zaatakowały je roztocza. Skutecznym sposobem na nie jestzastosowanie specjalnego środka do spryskiwania lub zasypywania.

Zanim Dokonasz Zakupu

Należy wybrać roślinę z gęstymi, silnymi, zielonymi i nie uszkodzonymi liśćmi. Trzeba zwrócić uwagę czy nie jest zaatakowana przez szkodniki.

Przeciętny wiek: - Może żyć przez kilka lat.

Stopień trudności pielęgnacji: - Paproć łatwa w uprawie.












    Copyright © poral.net