Wciornastki
Thysanoptera



Tulipan Systola
Tulipa Systola

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI


  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Bobrek Trójlistkowy - Menyanthes Trifoliata



Opis

Bobrek trójlistkowy to osiągająca do 30 cm wysokości roślina należąca do rodziny bobrkowatych. Nie są znane inne odmiany tej rośliny. Rośnie w Ameryce Północnej, Europie i Azji. W Polsce występuje na terenie niżu i można go spotkać na mokrych łąkach, w rowach, zanikających zbiornikach wodnych czy nad stawami. Od 2001 r. jest to roślina objęta częściową ochroną.

Bylina o grubym, walcowatym kłączu, łodygach bezlistnych z gronem kwiatów na szczycie. Liście tylko odziomkowe, nieco mięsiste, pochwiaste, długoogonkowe, 3-listkowe. Kwiaty o koronie mięsistawej, białej lub różowawej, lejkowatej, z płatkami po stronie wewnętrznej pokrytymi soczystymi, białymi włosami, stąd jakby orzęsionej. Parkowa roślina ozdobna, na skrajach zbiorników wodnych. Bardziej ozdobna odmiana najlepiej wygląda w dużych skupiskach i ma efektowne liście ze smugami barwy kremowej na zielonym tle, utrzymującej intensywność zabarwienia przez cały sezon.

Liście bobrka zbiera się w okresie kwitnienia rośliny. Jest ona bezwonna, lecz posiada gorzki smak. W skład bobrku wchodzą m.in. gorycze, glikozydy, garbniki i sole mineralne – mangan, jod i żelazo. Roślina ma pozytywny wpływ na układ pokarmowy. Pobudza wydzielanie soków żołądkowych, przyspiesza trawienie, reguluje i usprawnia pracę wątroby oraz woreczka żółciowego. Bierze udział w procesie oczyszczania krwi. Pobudza też apetyt. Ma właściwości przeciwbólowe, przeciwmigrenowe i przeciwszkorbutowe. Roślinę zaleca się także przy menstruacjach, anemii, dermatozie, krzywicy, reumatyzmie, a nawet żółtaczce. Wzmacnia ogólną odporność organizmu. Zewnętrznie używany jest do przemywania owrzodzeń i ciężko gojących się ran.

Wymagania

Bobrek lubi dno muliste i nieco kwaśną wodę.

Rozmnażanie

Rozmnażamy wiosną przez podział kłącza

Pielęgnacja

Sadzimy go na głębokości 15 - 30 cm , na stanowisku słonecznym lub w półcieniu. Kwitnie od maja do czerwca. Można sadzić w sąsiedztwie: kaczyńca , krwawnicy pospolitej i strzałki wodnej.









    Copyright © poral.net