Skoczogonki
Collembola



Tulipan Apricot Beauty
Tulipa Apricot Beauty

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI

It appears that you are using an ad-blocking program (Adblock).

Please disable Adblock so that we can provide you with valuable content.


Wygląda na to, że używasz programu blokującego reklamy (Adblock).

Prosimy o wyłączenie Adblocka, abyśmy mogli dostarczać Ci wartościowe treści.


  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Tojeść Rozesłana - Lysimachia Nummularia



Opis

Jest klasyczną rośliną okrywową. W Polsce znajdziemy ją nad brzegami strumieni i stawów, oraz w wilgotnych lasach, jest rośliną dość powszechną. Należy do rodziny pierwiosnkowatych. Oprócz soczyście zielonych liści ucieszą nas jej licznie występujące żółte kwiaty. Płatki układają się w kształt filiżanki. Tojeść zaczyna kwitnąć na początku czerwca i dość długo ożywia nasz staw swoimi kwiatami, nawet do września. Dobrze rośnie i kwitnie w cieniu. Posadzona w strefie nabrzeżnej wypuszcza długie pędy które znakomicie maskują brzeg oczka. Najlepiej sadzić ją bezpośrednio do gruntu między innymi roślinami. Wypełni wolne przestrzenie nie przeszkadzając przy tym innym roślinom. Długie pędy wypuszczają korzenie nawet pod wodą. Tojeść może "uciec" z naszego oczka do innych części ogrodu a nawet na skalniak w pobliżu oczka, dobrze znosi przesuszenie.

Wymagania

Roślina lubi podłoże wilgotne, gliniaste, może być średnio żyzne, ale o odczynie obojętnym. Jest mrozoodporna, jednak dobrze jest okryć jej pędy na zimę, w przeciwnym wypadku uschną i wiosną będą musiały rosnąć od korzenia. Dobrze znosi przesuszenie gleby. Najlepiej rośnie i kwitnie w cieniu.

Rozmnażanie

Rozmnaża się ją najłatwiej przez oddzielenie od rośliny matecznej fragmentów ukorzenionych pędów.

Pielęgnacja

Jej długie pędy już po roku mogą się ukorzeniać nawet metr, dwa od brzegu oczka. Jako, że jest trudna do usunięcia z kęp rozchodników na skalniaku lepiej usuwać zbyt wybujałe pędy nim się ukorzenią. Jest rośliną w pełni mrozoodporną jednak dobrze jest okryć jej pędy na zimę, gdyż w przeciwnym wypadku uschną i wiosną będą musiały rosnąć od korzenia.Wiosną i latem roślinę należy zasilać nawozami wieloskładnikowymi.










    Copyright © poral.net