Iksjolirion - Ixiolirion
Opis
Iksjoliriony są pełnymi uroku roślinami cebulowymi. Tworzą białe, niebieskie lub fioletowe kwiaty, zebrane w grona na długich pędach. Uprawiane są jako rośliny ogrodowe lub pokojowe.
Te piękne rośliny wczesnego lata należą do rodzaju Amarylis, który składa się z niewielu, ale bardzo różnorodnych gatunków. Jest to roślina rosnąca na stepach Azji, na terenach rozciągających się od Turcji, aż do Mongolii. Często występują tam srogie zimy, aziemia przez kilka miesięcy pokryta jest śniegiem. Iksjolirion przyzwyczajony jest do surowego klimatu. Na zewnątrz w naszych warunkach przezimuje z trudem, nie z powodu mrozów, lecz właśnie z powodu wilgoci. Cebule poza okresem wiosennym nie tolerują dużej wilgotności.
Na wiosnę iksjolirion pobiera więcej wody, aby móc wytworzyć swe wąskie, ciemnozielone liście przypominające źdźbła trawy. Z cebul, których średnica wynosi około 3 cm, wyrastają pomiędzy liśćmi liczne pędy kwiatostanowe. Dorastają one do wysokości 40-50 cm, a na ich szczycie tworzą się piękne, gwiaździste kwiaty. Są one różnobarwne, pachną słabo.
Wymagania
Wymaga lekkiej ziemi, najlepiej zmieszanej z piaskiem. W okresie kwitnienia podlewa się go dość obficie. Przez resztę okresu podlewa się dość skąpo.
Rozmnażanie
Iksjoliriona można rozmnażać z cebulek przybyszowych, które wysadza się pod koniec lata. Małe cebulki często jednak bardzo źle znoszą zimowanie. Możliwe jest także rozmnażanie z nasion.
Pielęgnacja
Październik do luty - W październiku wysadza się kilka cebul razem w głebokich doniczkach, aby korzenie miały dostatecznie dużo miejsca, a rośliny dobrą podporę. Na dnie doniczki układa się warstwę drenażu. Podłoże składa się z mieszanki piasku i kompostu. Podlewanie prawie nie jest konieczne. Doniczki układa się w chłodnym, ale zabezpieczonym przed mrozem miejscu.
Marzec-czerwiec - Pod koniec zimy, doniczki przestawia się na jasne stanowisko i dokładnie podlewa. W miesiącach tych zaczyna się okres wzrostu, który nie trwa długo. Zanim roślina wytworzy pierwsze pąki, doniczka z rośliną powinna stać w chłodnym miejscu, później w ciepłym. Należy także zasilać roślinę słabym roztworem nawozu.
Lipiec-wrzesień - Dojrzewają cebule. Zaprzestaje się nawożenia i stopniowo ogranicza podlewanie. Gdy liście zwiędną, wyjmuje się cebule z ziemi. Zdrowe cebule przechowuje w suchym i chłodnym pomieszczeniu, aż do września, do momentu ponownego wysadzenia.
Gdy Kwiaty Chorują:
Szara pleśń - objawia się czarnymi plamami na cebulach. Nie pomaga nawet oprysk fungicydami, cebule należy zlikwidować.
Roztocze - atakowane są przez nie uszkodzone cebule. Cebule należy na krótko zanurzyć w roztworze insektycydu.
Żółtozielone plamy na liściech - jest to objawą choroby wirusowej. Zaatakowane rośliny trzeba zlikwidować.
Mątwik - może doprowadzić do zniekształcenie pędów. Należy zanurzyć cebule na trzy godziny w ciepłej wodzie z dodatkiem insektycydu.
Zanim Dokonasz Zakupu
Cebule nie powinny mieć czarnych plam i powinny być jędrne.
Przeciętny wiek: - Można uprawiać przez kilka lat, ale przeważnie jesienią kupuje się nowe cebule.
Stopień trudności pielęgnacji: - Roślina łatwo zakwita.
|
|