Hortensja Ogrodowa - Hydrangea Macrophylla
Opis
Przez długie lata hortensje były uważane za kwiaty staromodne, odpowiednie tylko na pewne uroczystości. Dzisiaj hortensje ogrodowe przeżywają renesans i coraz częściej widuje się je w ogrodach, oknach mieszkań i wazonach.
Hortensje ogrodowe pochodzą z Chin i Japonii, gdzie rosną bujnie wzdłuż brzegów rzek. W Europie obchodzą już swój dwusetny jubileusz. Bowiem pierwsze hortensje sprowadzono z Japonii do Anglii już w 1799 roku.
Oprócz powszechnie znanych pokojowych odmian hortensji, są jeszcze inne, mrozoodporne, krzaczaste hortensje ogrodowe o białej barwie kwiatów. Są też hortensje o kwiatach aksamitnych, z miękkimi liśćmi lub z kwiatami swoim kształtem bardziej przypominające bez. Niektóre odmiany hortensji potrafią piąć się po ścianach domu, osiągając do 8 metrów wysokości. Sadzi się je w ziemi kwaśnej, często w towarzystwie rododendronów.
Kwiatowe kule hortensji mają często "pozorne" kwiaty, złożone tylko z kieliszka liści, które mają za zadanie wabić owady. Prawdziwe kwiaty, w istocie znacznie mniejsze, znajdują się w środku baldaszka. Kwiaty utrzymują się przez kilka tygodni.
Hortensje ogrodowe są roślinami kameleonami. W kwaśnym środowisku kwiaty odmian różowych nabierają oryginalnego niebieskiego odcienia. Tylko białe hortensje nie przechodzą takiej metamorfozy. O tym, jak manipulować odcieniami piszę w dziale rozmnażanie.
Hortensja rośnie dobrze w skrzynkach na balkonach i kwitnie od czerwca do końca września. Należy jednak wiedzieć, że odmiany doniczkowe nie są odporne na mróz, toteż należy je zabrać do domu przed pierwszymi przymrozkami.
Wymagania
Hortensje lubią jasne lecz chłodne miejsca. Podczas kwitnienia wymaga obfitego podlewania, lecz tylko miękką wodą. Najkorzystniejsza temperatura latem to 20°C i zimą 7°C.
Rozmnażanie
Rośliny rozmnaża się od stycznia do czerwca przy pomocy sadzonek wierzchołkowych. Ucięte łodyżki już w szklance z wodą wypuszczają korzonki. Kwiatom rozmnażanym w ten sposób na początku roku, należy zapewnić ciepło. Chcąc uzyskać rośliny gęsto rosnące powinno się odrywać końcówki rośliny, powyżej dwoma dobrze rozwiniętymi liśćmi.
Niebieskie kwiaty własnej produkcji - Wystarczy w tym celu kupić w drogerii glinianu amonu. Przy przesadzaniu rośliny, domieszać do podłoża-na 1 kg ziemi-10g tego środka, potem podlewać ją dwa razy w tygodniu dwuprocentowym roztworem środka. Niestety nie wszystkie hortensje reagują na kwaśną glebę tak jak, byśmy chcieli.
Pielęgnacja
Kwiaty należy umieścić w jasnym lecz chłodnym miejscu, najlepiej na oknie wschodzącym na wschód lub zachód. Na tarasie wymaga miejsca osłoniętego i zacienionego.
Podczas kwitnienia wymaga obfitego podlewania, lecz tylko miękką wodą. Przy wysokich temperaturach najlepiej jest je zraszać wodą. Od września do lutego zmniejszyć podlewanie, lecz nie pozwolić, aby uschły. Od pojawienia się pierwszego kwiatu, dopołowy sierpnia, co tydzień nawozić preparatem, nie zawierającym wapna.
Gdy wszystkie kwiaty zwiędną, co na ogół ma miejsce we wrześniu, hortensję ogrodową należy przesadzić do lekkiego torfu zmieszanego z piaskiem lub do specjalnej ziemi przygotowanej przez ogrodnika.
Aby roślina mogła wydawać rok w rok kwiaty, konieczne jest przycinanie. Przekwitłe pędy ucina się do połowy, a słabe ucina w całości. W czerwcu należy tego zaprzestać, na końcach pędów tworzą się wtedy pączki nowych kwiatów.
Rośliny mogą stać całe lato na dworze. Kiedy jednak przyjdą pierwsze przymrozki, trzeba je zabrać do mieszkania, do chłodnego pomieszczenia..
Gdy Kwiaty Chorują:
Przędziorki - ich obecność poznaje się po drobnej pajęczynie
po odwrotnej stronie liści. Jeśli zauważy się je w porę, można zaatakowane
listki usunąć. Jeśli to jednak nie pomoże, trzeba chore rośliny
zlikwidować.
Mszyce - usadawiają się zwykle na młodych, miękkich pędach.
Można próbować je spłukać wodą. Gdy to nie pomoże, należy użyć
odpowiedniego środka owadobójczego.
Zbyt mała ilość wody - sprawia, że listki więdną, stają się
zbrązowiałe i poskręcane. W okresie kwitnienia trzeba koniecznie dobrze
podlewać. W czasie upaów-nawet dwukrotnie w ciągu dnia. Schnące rośliny
można wstawić do naczynia z wodą na tak długo, aż ziemia stanie się
dostatecznie wilgotna.
Mączniak właściwy - objawia się białym nalotem na liściach. Chore listki należy usunąć i zniszczyć. Zastosować środek przeciwko grzybom - fungicyd.
Zanim Dokonasz Zakupu
Przeciętny wiek: - Jeśli będziemy się nimi dobrze opiekować podczas zimy, będziemy mieć z nich pociechę w następnym roku.
Stopień trudności pielęgnacji: - Nie jest to roślina wymagająca specjalnych zabiegów, trzeba jej jednak zapewnić latem obfite podlewanie.
|
|