Mszyce
Aphidoidea



Aksamitka
Tagetes

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI


  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Szachownica Cesarska - Fritillaria Imperialis



Opis

Szachownica cesarska jest byliną cebulową z rodziny liliowatych Liliaceae. W naturalnych warunkach rośnie w Himalajach i Iranie. Szachownica jest chętnie uprawiana w ogrodach przydomowych, a ostatnio coraz częściej stosuje się ja także jako kwiat cięty.

Szachownica cesarska jest dość wysoką rośliną, która dorasta nawet do 70 - 80 cm. Szczególnie wspaniale prezentują się jej kwiaty. Są bardzo duże w porównaniu do całej rośliny i dzwonkowate. Płatki mają kolor pomarańczowy, ale występują też odmiany żółte i czerwone. Kwiaty umieszczone są w górnej części grubego pędu i zebrane po 5 - 10 sztuk. Liście wyrastają w dolnej części do połowy pędu, a także wspaniale sterczą na samej górze rośliny, ponad kwiatami.

Wymagania

Roślina wymaga gleby bardzo żyznej, głęboko uprawionej, niezbyt ciężkiej, przepuszczalnej, wilgotnej, zasobnej w składniki pokarmowe, o odczynie obojętnym. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub tylko lekko zacienionym. Jest wrażliwa na wiosenne przymrozki.

Rozmnażanie

Rozmnaża się ją przez cebulki przybyszowe, które pozyskuje się oddzielając od cebul matecznych co 3-4 lata w lipcu, przechowuje w wilgotnym torfie, a potem sadzi na miejsce stałe we wrześniu.

Pielęgnacja

Sadzi się ją w grupach na rabatach, najczęściej z wcześnie kwitnącymi bylinami, a także w ogrodach skalnych. Cebule wysadza się już na początku września, gdyż rośliny muszą się dobrze ukorzenić przed nadejściem zimy. W przeciwnym razie wiosną pędy w ogóle się nie pojawią. Głębokość sadzenia cebul wynosi 15-20 cm, a odstępy między nimi 25-35 cm. Pod cebule dobrze jest przygotować drenaż ze żwiru. Po posadzeniu należy podlać. Cebule wykopuje się od końca czerwca do połowy lipca. Po oczyszczeniu przechowuje się w przewiewnym pomieszczeniu, w temperaturze 20°C, przykryte piaskiem lub trocinami, aby zabezpieczyć przed wysychaniem. Należy bardzo ostrożnie wykonywać wszystkie prace, gdyż cebule szachownicy cesarskiej są bardzo wrażliwe na uszkodzenia. Rośliny nawadniane i zasilane podczas wegetacji nawozami organicznymi mogą rosnąć na jednym miejscu kilkanaście lat bez przesadzania.














    Copyright © poral.net