Czerwce
Coccoidea



Gęsiówka Kaukaska
Arabis Caucasica

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI


  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Rannik Zimowy - Eranthis Hyemalis



Opis

Rannik zimowy - gatunek rośliny wieloletniej z rodziny jaskrowatych. Występuje w stanie dzikim w Europie południowo-zachodniej i środkowej -Jugosławia, Bułgaria, Włochy oraz w Azji zachodniej -Irak, Turcja. W Polsce jest uprawiany (rzadko), czasami dziczejący. Poza rannikiem zimowym znanych jest 9 innych gatunków teg rodzaju, wszystkie występują w naturze w Europie i Azji.

Z bulw wyrastają proste łodygi, do 15 cm wysokości, zakończone żółtym kwiatem średnicy 2-3 cm o sześciu płatkach. Tuż pod nim znajduje się okółek trzech zielonych liści podzielonych na podłużne łatki. Dopiero po przekwitnięciu rozwija się długoogonkowy liść asymilacyjny. Owocem jest mieszek. Roślina jest miododajna - miodniki znajdują się na liściach miodnikowych. Kwitnie bardzo wcześnie - od lutego do marca - i długo, ale tylko przy niskiej temperaturze. Gdy temperatura podniesie się powyżej 10°C - przekwita.

Ranniki stosuje się przede wszystkim na ogrody skalne, ale popularne jest także zastosowanie z roślinami o podobnej budowie. Daje to wtedy przepiękny efekt, z którego zadowoleni są wszyscy ogrodnicy, posiadający te piękne kwiaty.

Wymagania

Rannik wymaga wilgotnej, próchnicznej, luźnej i niezbyt kwaśnej ziemi oraz dużo światła.

Rozmnażanie

Bulwy łatwo się rozmnażają. Sadzi się je jesienią do ziemi. Przed zakopaniem do gruntu trzeba jednak je pomoczyć w wodzie od 10 do 14 godzin. Roślina wytwarza także wiele nasion, które sadzi się późną wiosną, do zimnego gruntu.

Nie wymagają corocznego wykopywania, ale aby zachowały zdolność mnożenia się, warto je dzielić co 2-3 lata.

Pielęgnacja

Najlepiej posadzić go wśród drzew i krzewów liściastych, gdzie wczesną wiosną będzie docierało dużo słońca, a opadłe jesienią liście ochronią go przed silnymi mrozami. Ładnie prezentuje się na skalniaku lub rabacie w towarzystwie kwitnących wczesną wiosną pierwiosnków, przebiśniegów, śnieżyc i cebulic oraz ciemierników bądź fiołków.

Pielęgnacja ranników ogranicza się do podlewania oraz wyrywania wokół niego chwastów.

Zanim Dokonasz Zakupu

Rannik jest rośliną mocno trującą !!!














    Copyright © poral.net