Mszyce
Aphidoidea



Lantana Pospolita
Lantana Camara

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI


  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Krokus - Szafran - Crocus



Opis

Krokusy są jednymi z najwcześniej kwitnących wiosną roślin. Należą do wieloletnich roślin bulwiastych. Najpopularniejsze w uprawie są krokusy wielkokwiatowe.

W warunkach naturalnych krokusy występują od Europu po Azje i północną Afrykę. Najbardziej znane odmiany: "Blue Pearl" - błękitne z zewnątrz z białym wnętrzem, "Golden Yellow" kwiaty koloru złotego, "Ruby Giant" lekko zaokrąglone ciemnofioletowo niebieskie, "Zephyr" srebrno niebieskie kwiaty i "Zwanenberg Bronze" żółte kwiaty z brązową wstawką od zewnątrz.

W zależności od gatunku krokusy kwitną na wiosnę albo jesienią, dobrze jest sadzić oba gatunki razem, aby dwa razy w roku cieszyć się kwiatami, kwiaty koloru liliowe z ciemniejszymi prążkami, fioletowe, żółte i białe, krokusy dorastają do 15 cm wysokości.

Krokusy najładniej wyglądają sadzone w grupach po kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt. Rosnąc na tym samym miejscu kilka lat tworzą gęste kępy. Sadzi się je pod drzewami i krzewami, na brzegach rabat oraz w ogrodach skalnych. Można je także sadzić na trawnikach, pamiętając jednak o tym, aby wówczas nie kosić nisko, bo wtedy jednocześnie ścina się liście krokusów. Jest to niekorzystne, ponieważ liście rosnąc intensywnie po kwitnieniu przyczyniają się do dobrego przyrostu bulw i obfitego kwitnienia w kolejnych latach. Dobrze nadają się za to do sadzenia na trawnikach uprawiane mniej intensywnie, które są koszone rzadziej i w późniejszych terminach. Krokusy można również sadzić w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach.

Wymagania

Krokusy są łatwe w uprawie i nie mają specjalnych wymagań. Najlepiej rosną na próchniczno-piaszczystej glebie w pełnym słońcu.

Rozmnażanie

Rozmnażają się wegetatywnie przez bulwocebule powstające u podstawy łodygi, powszechnie, choć nieprawidłowo, określane mianem cebulek. Najlepiej sadzić je we wrześniu - październiku, w drugim roku po oborniku. Najlepiej sadzić po 3-5 bulw na głębokość 5-10 cm w odstępach około 5 cm. Raz zasadzone bulwki krokusów pozostają w tym samym miejscu przez kilka - kilkanaście lat, gdy nadmiernie się zagęszczą trzeba je rozsadzić. Niektóre gatunki można uprawiać także z nasion, jednakże trzeba od wysiewu czekać 3 lata na ich zakwitnięcie.

Pielęgnacja

awożenie krokusów rozpoczyna się 2-3 tygodnie po posadzeniu bulw, najlepiej mieszanką nawozową z przewagą fosforu i potasu. Wiosną nawozimy 2 razy - pierwszy raz zaraz po pojawieniu się roślin, drugi - tuż po przekwitnięciu. Po nawożeniu rośliny trzeba obficie podlać.

Bulwy krokusów należy sadzić we wrześniu i na początku października. Głębokość sadzenia zależy od wielkości bulw: małe sadzimy na 5-6 cm, duże na około 8 cm. Odstęp między bulwami powinien wynosić 10-15 cm. Bulwy krokusów są jednoroczne - w miejsce bulwy matecznej powstają liczne bulwy potomne. Wykopuje się je co 3-4 lata, najczęściej na początku lub w połowie czerwca. Po wykopaniu należy je przesuszyć w temperaturze 20-25°C, następnie oczyścić i oddzielić bulwy przybyszowe. Do momentu sadzenia oczyszczone bulwy przechowuje się w przewiewnym miejscu zapewniając 17-20°C.
















    Copyright © poral.net