Czubatka Ubiorkolistna - Brachycome Iberidifolia
Opis
Czubatka Ubiorkolistna pochodzi z Australii, gdzie rośnie na skałach. W Europie nie jest jeszcze bardzo znana, w kraju nie otrzymała jeszcze swojej polskiej nazwy. Dotychczas sprzedawana była jako nasiona letniej rośliny przeznaczonej na kwiaty cięte.
Czubatka Ubiorkolistna jest rośliną żywotną i łatwą w pielęgnacji. W normalnych warunkach okres kwitnienia rozpoczyna się w czerwcu. Rośliny młode są małe, ale mogą w krótkim czasie przerosnąć inne kwiaty doniczkowe.
Kwiaty brachycome przypominają kształtem dobrze znane nam stokrotki. Natomiast barwy mają już inne i to bardzo urozmaicone. Umieszczone są one na długich łodyżkach, międzydelikatnymi, pierzastymi listkami.
Wymagania
Roślina potrzebuje słonecznego stanowiska na powietrzu. Nie zimuje, obumiera późną jesienią.
Przez całe lato wymaga odpowiedniego podlewania i cotygodniowego nawożenia.
Rośliny te lubią żyzne, próchnicze, przepuszczalne podłoże.
Czubatki Ubiorkolistne czują się najlepiej i prezentują się najkorzystniej w zawieszonych doniczkach lub skrzynkach na balkonie.
Rozmnażanie
Nasiona brachykome można kupić w sklepie ogrodniczym.
Jeśli chce się otrzymać szybko kwitnące rośliny, powinno się wysiać nasiona w domowych warunkach już w marcu. Należy napełnić skrzynkę ziemią kwiatową. Nasionka są bardzo małe, dobrze jets wymieszać je z garstką piasku, aby nie siać ich zbyt gęsto. Po wysianiu nasion trzeba przy pomocy spryskiwacza ziemię nieco nawilżyć, a skrzynkę przykryś szklaną taflą Pozwoli to zachować wysoką wilgotność powietrza. Skrzynkę należy umieścić w miejscu jasnym i ciepłym. Może to być np. okno nad grzejnikiem.
Pikowanie nasionek - Kiedy nasionka są już na tyle duże, że zaczynają się pojawiać między liścieniami pierwsze prawdziwe listki, trzeba przystąpić do pikowania sadzonek. Oznacza to, że małe roślinki należy rozsadzić tak daleko od siebie, aby każda miała dosyć miejsca na rozwój - tj. odległość ok. 20 cm. Jeśli roślinek jest bardzo dużo, można sobie pikowanie darować. Wystarczy poprostu słabe roślinki usunąć. Przy pikowaniu trzeba uważać, aby nie uszkodzić delikatnych korzonków. Roślinki należy wyciągać z ziemi ostrożnie sadzić je w doniczkach.
W maju na powietrze - Kiedy już nie grożą przymrozki, można brachycome przenieść na powietrze, na zaplanowane miejsce. Zwykle robi się to w połowie maja. Najładniej wyglądają w skrzynkach na balkonie, gdzie ich długie pędy mogą zwisać w dół. Bez problemu też można te kwiaty kombinować z innymi.
Wysiew w miejscu - Jeśli ktoś z braku miejsca nie może wcześniej prac pielęgnacyjnych przeprowadzić w domu, powiniwn zaczekac do końca maja i wysiać nasiona od razu do skrzynek na balkonie. Zakwitną nieco później.
Pielęgnacja
Trzeba pamiętać o tym, że w okresie deszczowym rośliny często gniją. Można je hodować także w skalniakach, na rabatach i kwietnikach.
Przesadzanie jest niezbędne wtedy, gdy roślinę samemu się wyhodowało i była sadzona w połwie maja.
Gdy Kwiaty Chorują:
Zwiędłe kwiaty - które zwijają się nie oznaczają choroby. Należy je po prostu oderwać. Na miejscu przekwitłego kwiatka, pojawi się wkrótce nowy.
Mszyce - mogą pojawić się na balkonowych kwietnikach o każdej porze. Najlepszym środkiem na nie jest spłukanie strumieniem wody. Przy silnym ataku mszyc, nie pozostaje nic innego jak spryskać chore rośliny środkiem owadobójczym
Pożółkłe liście - są oznaką albo niewłaściwego podłoża, albo braku wody. Latem trzeba bowiem roślinę dobrze podlewać. Warto też zmienić ziemię w skrzynkach
Zanim Dokonasz Zakupu
Przeciętny wiek: - niestety żyją krótko
Stopień trudności pielęgnacji: - łatwa do pielęgnacji
|
|