Wciornastki
Thysanoptera



Soleirolia
Soleirolia Soleirolii

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI

It appears that you are using an ad-blocking program (Adblock).

Please disable Adblock so that we can provide you with valuable content.


Wygląda na to, że używasz programu blokującego reklamy (Adblock).

Prosimy o wyłączenie Adblocka, abyśmy mogli dostarczać Ci wartościowe treści.


  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Tawułka Arendsa - Astilbe Arendsii



Opis

Tawułka Arendsa jest byliną z rodziny skalnicowatych. W uprawie znajduje się wiele mieszańców. Rośliny osiągają 50-150 cm wysokości, mają proste, sztywne pędy i podwójnie pierzaste liście, których brzegi są podwójnie karbowane, a blaszki liściowe pomarszczone, szorstko owłosione.

Tawułki kwitną w zależności od odmiany od połowy czerwca do września. Kwiaty są małe, białe, różowe, liliowo-czerwone i karminowe, zebrane w kłosy. Kwiatostany osadzone na wierzchołkach pędów są zazwyczaj wzniesione, jedynie dolne rozgałęzienia lekko zwisają ku dołowi. W zależności od pory kwitnienia odmiany tawuł dzieli się na wczesne, średnio wczesne i późne.

Stosowana do grup w cienistych i wilgotnych miejscach parków i ogrodów, razem z funkiami, paprociami i wiązówkami. Również na kwiat cięty z uprawy gruntowej i przyspieszonej.

Wymagania

Tawułki wymagają gleby żyznej, głęboko uprawionej i wilgotnej. Stanowisko półcieniste nad brzegami zbiorników wodnych. Im wilgotniejsze podłoże, tym mniej szkodzi roślinom pełne nasłonecznienie. Rośliny są wrażliwe na wiosenne przymrozki.

Rozmnażanie

Rozmnaża się przez podział roślin 8-10 letnich późną jesienią, rzadziej wiosną. Każda podzielona część musi mieć kawałek kłącza, korzenie przybyszowe i widoczne oczka. Wysadza się do skrzynek do substratu torfowego lub w lekką, piaszczystą ziemię na głębokość 10 cm, po czym skrzynki wynosi się do inspektu. Po obfitym podlaniu wodą całość przykrywa się mchem lub igliwiem. Na wiosnę przed wypuszczeniem pędów okrywę należy zdjąć. Na miejsce stałe wysadza się rośliny wiosną lub jesienią następnego roku w rozstawie 50 x 25 cm.

Pielęgnacja

Tawułka nie lubi dokarmiania nawozami mineralnymi, ale począwszy od drugiego roku uprawy należy przed wypuszczeniem pędów rozłożyć pomiędzy roślinami dobrze przefermentowany obornik lub kompost torfowo - obornikowy. Na mniej wilgotnych glebach niezbędne jest obfite nawadnianie w okresie od wypuszczenia pędów aż do kwitnienia. Na zimę wymagają przykrycia. Do przyspieszania kwitnienia przygotowuje się rośliny wczesną jesienią. Karpy zawierające, co najmniej 6 dobrze widocznych oczek sadzi się do doniczek o średnicy 17-20 cm i przechowuje w inspekcie lub belgijce w temperaturze 0-1,5°C, zadołowane w wilgotnym torfie. Z nadejściem mrozów rośliny zabezpiecza się dodatkowo torfem, liśćmi i gałązkami świerka. Przyspieszanie zaczyna się od lutego. Temperatura w początkowym okresie przyspieszania powinna wynosić 10-12°C, po ukazaniu się liści podnosi się ją do 15-18°C, a szklarnie cieniuje. Rośliny tylko zrasza się i podlewa, nie należy natomiast nawozić. Tawuły przyspieszane od lutego kwitną po 10-12 tygodniach, przyspieszane w końcu kwietnia - na początku V kwitną już po 3-4 tygodniach.










    Copyright © poral.net