Wciornastki
Thysanoptera



Tulipan Cretica
Tulipa Cretica

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI


  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Orlik Pospolity - Aquilegia Vulgaris



Opis

Orlik pospolity jest byliną z rodziny jaskrowatych. W stanie naturalnym rośnie dziko w Europie, a także w Polsce. Należy do bylin krótkowiecznych. Ma pędy 30-60 cm wysokości i trójdzielne liście. Kwitnie pod koniec maja i w czerwcu. Kwiaty składają się z 5 listków okwiatu zwężających się w długie, na końcach lekko wygięte ostrogi oraz z 5 listków okwiatu bez ostróg. W uprawie znajdują się mieszańce zebrane pod nazwą Aquilegia × hybrida o kwiatach barwy białej, kremowej, błękitnej, różowej, koralowej i czerwonej.

Wymagania

Orliki wymagają gleby próchniczej, wilgotnej oraz słonecznego lub półcienistego stanowiska.

Rozmnażanie

Rośliny rozmnaża się przez nasiona wysiewane w kwietniu - maju do skrzynek, inspektów lub na rozsadnik. Orliki łatwo się krzyżują, dlatego proste jest uzyskanie często mało wartościowych mieszańców. Wyselekcjonowane odmiany orlików rozmnaża się przez podział roślin.

Pielęgnacja

Jest całkowicie mrozoodporny.
Sadzi się je na rabatach bylinowych, grupami na trawnikach, stosuje w ogrodach i parkach do nasadzeń naturalistycznych. Odmiany niskie nadają się do ogródków skalnych, a wysokie są idealne na kwiat cięty.

Cała roślina jest lekko trująca. Przy doustnym spożyciu powoduje odurzenie, omdlenia, zwężenie źrenic, biegunkę i trudności w oddychaniu.










    Copyright © poral.net