Anturium Andreego - Anthurium Andreanum
Opis
Anturium Andreego to znana roślina doniczkowa przeznaczona do upiększania wnętrz. Kwiaty roślin uprawianych w szklarniach są niezwykle popularne jako cięte.
Roślina osiąga 50-70 cm wysokości. Ma skrócone pędy, wyrastające z węzłów korzenie przybyszowe są w górnej części odkryte i podpierają wydłużający się pęd (łatwo się łamią). Liście podłużnie sercowate, osiągające nawet 30-40 cm długości, są osadzone na ogonkach takiej samej długości jak blaszka liściowa.
Częścią ozdobną anturium jest osadzona na długim pędzie pochwa otaczająca kwiatostan zwany kolbą. Pochwa ta jest szeroka, sercowata, o pęcherzykowatej powierzchni i w zależności od odmiany przybiera różne barwy. Kolba ma 6-10 cm długości, jest prosta lub lekko wygięta. Na niej znajdują się ściśle ułożone kwiaty obupłciowe, które mają bardzo silnie zredukowany okwiat.
Główna pora kwitnienia przypada od lutego do czerwca, ale pojedyncze pędy kwiatowe pojawiają się cały rok.
Wymagania
Anturium w okresie wegetacji od marca do września, wymagają dosyć wysokiej wilgotności powietrza. Wszystkie gatunki i odmiany wymagają stanowiska ciepłego i dobrze nasłonecznionego, choć osłoniętego przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym. Może to być okno od strony wschodniej lub północno-wschodniej.
Rozmnażanie
W momencie, gdy pojawią się nowe pędy a rozmnażamy przez podział i siew. Stosując metodę siewu musimy się liczyć z długim okresem oczekiwania, ponieważ te rośliny długo się rozwijają. Bardzo częstą metodą rozmnażania jest również ukorzenianie kawałków łodygi, wówczas niezbędna jest ogrzewana mnożarka, wypełniona w połowie gruboziarnistym piaskiem a w drugiej połowie włóknistym torfem. Temperatura w mnożarce powinna wynosić 25- 35oC.
Pielęgnacja
Anturium w okresie wegetacji od marca do września, wymagają dosyć wysokiej wilgotności powietrza. Wszystkie gatunki i odmiany wymagają stanowiska ciepłego i dobrze nasłonecznionego, choć osłoniętego przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym. Może to być okno od strony wschodniej lub północno-wschodniej. Anturium crystallinum rośnie dobrze jedynie w gorącej szklarni lub tropikalnym oknie. Temperatura podłoża nawet zimą nie powinna spadać poniżej 18oC, a temperatura powietrza poniżej 15oC. Najlepsze podłoże, to substrat torfowy, ziemia znormalizowana, jak również mieszanka mchu torfowca, ziemi kompostowej z dodatkiem gliny. Ważną czynnością w uprawie tych roślin jest podlewanie. W okresie wegetacji podlewamy obficie, letnią i miękką wodą. Można stosować deszczówkę uprzednio ogrzaną, oczywiście jest to uzależnione od rejonu zamieszkania. W rejonach silnie uprzemysłowionych nie możemy korzystać z tego sposobu. Zraszanie jest dla anturium raczej niekorzystne. Anturium, to rośliny bardzo wrażliwe na zasolenie, dlatego nie możemy przesadzić z dokarmianiem. Najlepiej stosować, co 2 tygodnie roztwór pożywki używanej w uprawie hydroponicznej, można również stosować zwykłe nawozy, ale w dawce kilkakrotnie mniejszej niż zalecana. Anturium przesadzamy na wiosnę
Gdy Kwiaty Chorują:
Suche powietrze i zbytnie nasłonecznienie mogą powodować zwijanie się liści, roślina staje się osłabiona i bardziej narażona na pojawienie się przędziorka chmielowa i wciornastków.
Zanim Dokonasz Zakupu
Roślina powinna kwitnąć. Należy sprawdzić czy nie ma żadnych szkodników.
Przeciętny wiek: - Może żyć bardzo długo.
Stopień trudności pielęgnacji: - Jest to roślina łatwa w uprawie.
|
|