Wełnowce
PseudococcidaeCzarnuszka Damasceńska
Nigella Damascena

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Ananas Jadalny - Ananas ComosusOpis

Pierwotnie ananas jadalny rósł tylko w tropikach i subtropikach Ameryki Południowej. Nazwę nadali mu Brazylijczycy. Odkrył go w XVIII wieku francuski botanik Charles Plumier i przywiózł do Europy. Później ananas jadalny zaczął być uprawainy także w Afryce i Azji, gdzie do dzisiaj z powodzeniem rośnie także dziko. W Australii znajdują się rozległe plantacje ananasów. Największym eksporterem owoców ananasa są jednak Hawaje. Rośliny znajdujące się w naszej szerokości geograficznej pochodzą przeważnie z Florydy lub Wybrzeża Kości Słoniowej. Ananas jadalny hodowany jest zarówno jako roślina użytkowa jak i ozdobna.

Charakterystyczną cechą ananasowatych - bromelii jest gęsty lejek z liści, z którego wyłania się jedyny kwiat na długiej łodydze. Po przekwitnięciu i wydaniu owocu, bromelie giną. Ananas Comosus ma długie, 80-100 centymetrowe mieczowate liście z ostrymi kolcami na obrzeżach. Liście tworzą wyraźną rozetę. Z jej centrum wyrasta długa na 40 cm łodyga kwiatu. Ztych zabarwiono na różowo kwiatów tworzy się później sam owoc.

Wymagania

Ananas jadalny lubi jasne, słoneczne, ciepłe stanowisko i to przez cały rok. Toleruje jednak słońce jak i cień, najładniej rośnie w półcieniu. W lecie temperatura powinna wynosić około 18-20°C, w zimie powinna ona być w granicach 15-18°C.

Latem ananas jadalny potrzebuje dużo wody. Ziemia nie powinna nigdy do końca wyschnąć.

Ananas wymaga podłoża bogatego w odżywki dobrze przepuszczalnego. Potrzebuje dużo miejsca - ma bowiem ostre brzegi i kolce.

Rozmnażanie

Roślinę na rozmnożyc z odrostów powstałych po przekwitnięciu rośliny matecznej. Należy założyć rękawice ochronne i ostrym nożem odrost ten odciąć od obumarłej rośliny, następnie zasadzić go w doniczce. Odrost taki powinien mieć już własne korzenie. Następnie należy postawić go w cieple i dbać o wilgotne środowisko.

Rozmnażanie z części rozety - Wtym celu można użyć nowo powstałych rozetek u szczytu kwiatu. Najpierw jednak trzeba czekać trzy do czterech lat nim ananas zakwitnie. Wtedy mozna uciąć rozetkę z dwucentymetrowym płatkiem owocu, zaczekać aż obeschnie i posadzić do piaszczystej ziemi, a potem, przykrytą torebką plastikową trzymać w cieple i wilgoci. Wkrótce pojawią się nowe korzonki. Rozetka powinna mieć wszystkie środkowe listki. Tą metodą można też rozmnożyć z czubków rozet zakupione owoce ananasów.

Pielęgnacja

Latem ananas należy podlewać dwa razy w tygodniu, również do rozetki. Przy wysokich temperaturach roślinę należy zraszac wodą. Nawozi się na ogół raz na miesiąc, ale tylko ziemię, nigdy rozetkę. W zimie nie wymaga tak częstego podlewania.

Nie trzeba rośliny przesadzać, gdyż po przekwitnięciu sama zginie. Przycinania, jako takiego, w przypadku ananasa nie stosuje się. Uszkodzone liście należy poprostu odciąć.

Gdy Kwiaty Chorują:

Blade liście - roślina zbut długo stoi w ciemnym miejcsu. Trzeba jej zmienić stanowisko.

Białe lub żółtawe plamy na liściach lub łodydze - jest to typowa oznaka, że roślinę zaatakowły mszyce. Trzeba spryskać roztworem wody z mydłem i spirytusem lub rozrzedzonym insektycydem.

Brzegi liści lub całe liściezwijają się - w otoczeniu rośliny panuje zbyt mała wilgotność powietrza. Trzeba spryskiwać roślinę wodą i przenieść ją do stosownego, chłodniejszego środowiska. Całej roślinie powinno to pomóc, ale chore liście już nie ożyją.

Trzonek korzenia gnije - ananas stał w nadmiernym chłodzie i wilgoci. Można próbować roślinę uratować, susząc ją i stawiając w cieplejszym miejscu. Trzonek korzenie trzeba okryć ziemią kwiatową zmieszaną z piaskiem i czekać aż zaczną wyrastać nowe korzonki. Przy poważniejszym zniszczeniu korzenia nie da się jednak rośliny uratować.

Zanim Dokonasz Zakupu

Prawdziwy ananas, dający owoce, można spotkać bardzo rzadko. W sprzedaży są odmiany z wielobarwnymi liśćmi, którenie rosną zbytnio wzwyż. Nie należy kupować roślin, które mają odnogi i są po przekwitaniu, gdyż na nowo już nie zakwitną, a cała roślina obumrze.

Przeciętny wiek: - Po trzech, czterech latach, gdy roślina rozkwitnie, a owoc dojrzeje, roślina zginie. Ale przedtem można ją rozmnożyć.
Stopień trudności pielęgnacji: - Roślina łatwa w pielęgnowaniu.
Sezon: - sezon na zakupy trwa cały rok.


    Copyright © poral.net