Wełnowce
Pseudococcidae



Słonecznik Zwyczajny
Helianthus Annuus

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI

It appears that you are using an ad-blocking program (Adblock).

Please disable Adblock so that we can provide you with valuable content.


Wygląda na to, że używasz programu blokującego reklamy (Adblock).

Prosimy o wyłączenie Adblocka, abyśmy mogli dostarczać Ci wartościowe treści.


  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Kaktusy



Opis

Kaktusy są właściwie zawsze wdzięcznymi zielonymi towarzyszami w naszym mieszkaniu. Celem jednak każdego hodowcy kaktusów jest doprowadzenie do ich zakwitnięcia. Jak tego dokonać można przeczytać poniżej.

Duże zainteresowanie kaktusami ma źrudło prawdopodobnie w tym, że wśród różnych gatunków jest tak wiele form wzrostowych: małe, duże, kuliste, walcowate, z meszkiem, z dużymi silnymi kolcami, gładkie. Naturalnie również takie, które wyglądajątak, jak człowiek sobie kaktus zazwyczaj wyobraża.

Kwiaty kaktusa są osobliwością samą w sobie. Mają piękne jasne kolory, często są białe, czerwone, żółte lub różowe. Niektóre kaktusy mają szczególnie duże kwiaty i robią niezwykłe wrażenie. Niektóre kaktusy kwitną szczególnie łatwo, a u niektórych może stanowić to problem. Są kaktusy które kwitną tylko jedną noc , inne mogą kwitnąć nawet 12 do 24 dni. Większość kaktusów kwitnie od czerwca do września. Później od października do grudnia przychodzi kolej na kaktusy jesienne i bożonarodzeniowe. Niektóre gatunki kwitną w lutym. Od połowy marca kwitnie zaś kaktus wielkanocny, a kwietniu- maju Aporocactus.

Pielęgnacja

Ile światła potrzebuje, zależy od poszczególnych gatunków. Za światłem tęsknią kaktusy pustynne, podczas gdy gatunki, które pochodzą z lasów, zadowolą się oświetleniem słabszym.
W warunkach domowych trzeba to wypróbować. Jeśli kaktusom odpadają nowe pędy powodem jest często właśnie nieprawidłowe oświetlenie.

Dla wytworzenia się kwiatu najważniejsza jest odpowiednia temperatura. Większość kaktusów kwitnie w lecie, a odpoczywa w zimie. W czasie spoczynku powinny zostać umieszczone w chłodniejszym miejscu. Idealna temperatura to około 10°C. Jeśli im tej przerwy nieumożliwimy, nie wytworzą w większości przypadków kwiatów, ponieważ właśnie w okresie spoczynku, kiedy ustaje wegetatywny wzrost, wytwarzają się zaczątki pączków.

W czasie fazy wzrostu kaktus potrzebuje dostatecznej ilości wody i dobrego odżywiania, aby bogato kwitł. Dla kaktusów, których ojczyzną jest las, jak również dla kaktusów liściowych, regułą jest, że dobrze rosną, jeśli ich korzenie są stale wilgotne. Kaktusy pustynne natomiast łatwo można uszkodzić, jeżeli przez dłuższy czas pozostaną w wilgotnej ziemi. Łatwo gniją i przewracają się.
W czasie odpoczynku wegetacyjnego wszyskie kaktusypotrzebują mało wody. Wystarczy im zapas, który roślina zgromadziła. Po przekwitnięciu, kaktus powinien mieć prawie sucho. Podlewać trzeba tyko, gdy roślina się marszczy. Od momentu, gdy kaktus zaczyna wytwarzać pączki, nie można dopuścić do jego wyschnięcia, nie wolno go również przestawiać.

  • Epifilum - Epiphyllum
  • Kleistokaktus - Cleistocactus
  • Pachypodium Bispinosum
  • Pachypodium Lamera - Palma Madagaskaru - Pachypodium Lamerei
  • Zygokaktus - Kaktus Bożonarodzeniowy - Zygocactus



  •     Copyright © poral.net