Skoczogonki
Collembola



Aster Nowoangielski
Aster Novea Angliae

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI

It appears that you are using an ad-blocking program (Adblock).

Please disable Adblock so that we can provide you with valuable content.


Wygląda na to, że używasz programu blokującego reklamy (Adblock).

Prosimy o wyłączenie Adblocka, abyśmy mogli dostarczać Ci wartościowe treści.


  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Choroby Tulipanów



Choroby grzybowe

Szara pleśń tulipana - jedna z najgorszych chorób w hodowli tulipanów. Objawami są pojawianie się wielu drobnych, szarych plamek na wszystkich częściach rośliny. Jejednokrotnie tulipany od razu wyrastają zniekształcone. Choroba ta bardzo szybko przenosi się na inne osobniki, dlatego też zarażone cebulki trzeba jak najszybciej zutylizować. Zapobiegać można stosując opryski przeciwko chorobom grzybiczym oraz odpowiednio zaprawiając cebulkę przed jej sadzeniem.

Fuzarioza tulipana - następna z grzybiczych chorób tulipana, jednak w przeciwieństwie do szarej pleśni tulipana dotyczy tylko jego cebulek. Stają się plamiaste, zaczynają śmierdzieć i są miękki. Z takich cebulek wyrastają słabe i wątłe rośliny, które nie wyglądają zbyt ciekawie. Choroba ta rozwija się szczególnie wtedy, gdy cebule przechowywane są w wilgotnych pomieszczeniach.

Penicillium carymbiferum - powodowana jest przez grzyby z rodziny Penicillium. Części cebulek stają się suche i twarde, a następnie miękkie i gąbczaste. Choroba ta zagraża szczególnie cebulkom, które doznały uszkodzeń podczas wykopywania, albo przenoszenia. Zapobieganie to odpowiednie dobieranie cebulek oraz prawidłowe ich przechowywanie.

Pozostałe rzadziej spotykane choroby grzybicze to:

- Rhizoctonia solani (Ryzoktonioza)
- Pythium ultimum (Zgorzel zgnilakowa)
- Sclerotium perniciosum (Zgnilizna nasady pędu)
- Sclerotium tuliparum (Zgnilizna Twardzikowi) Choroby wirusowe:

- Pstrość tulipana - najtrudniejsza do obronienia się przed nią choroba tulipana. Objawia się srebrzystymi lub wyblakłymi plamami i smugami na liściach oraz jaśniejszymi od naturalnego koloru plamami na kwiatach. Choroba ta może być rozprzestrzeniana przez mszyce.

- Choroba Agusta - najpierw na liściach pojawiają się drobne plamki, które z czasem powiększają się i przenoszą na inne części rośliny. Powodują one często deformację rośliny.

- Mozaika tulipana - choroba ta jest mało znana w Polsce i dość niedawno odkryta. Objawia się pojawianiem na roślinie pstrych liści oraz plam na większych kwiatach. Nie wszystkie tulipany są podatne na tę chorobę, jednak dokładnie nie wiadomo, które są odporne.

Choroby fizjologiczne to:

- Papierowość kwiatów
- Gumoza
- Nekroza pąków kwiatowych
- Łamanie się łodyg
- Twarda łuska okrywająca
- Zwapnienie cebul
- Pęknięcia skóry liścia

Chorobom tym można jednak łatwo zapobiec stosując się do warunków odpowiedniej uprawy i pielęgnacji tulipanów.

Szkodniki:

Co prawda nie są to choroby tulipanów jednak również sprawiają nam spore kłopoty w ich uprawie. Do najgorszych szkodników należą:

- Nornik zwyczajny
- Mysz polna
- Mszyca tulipanowa mniejsza
- Krocionóg krwawoplamy
- Niszczyk zjadliwy




    Copyright © poral.net