Tarczniki
DiaspididaeRozchodnik Okazały
Sedum Spectabile

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Gęsiówka Kaukaska - Arabis CaucasicaOpis

Gęsiówka kaukaska jest długowieczną byliną z rodziny krzyżowych Cruciferae. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego i Kaukazu. Rośliny mają 10-20 cm wysokości, tworzą miękkie poduchy. Rozgałęzione, gęsto ulistnione pędy i łopatkowate, szarawozielone, filcowato owłosione liście utrzymujące się na roślinie także zimą. Gęsiówka jest wytrzymała na mróz.

Gęsiówka kaukaska rozpoczyna kwitnienie wczesną wiosną - od kwietnia do maja. Kwiaty są śnieżnobiałe, miododajne, zebrane w groniaste kwiatostany, które w miarę kwitnienia wydłużają się. Istnieją odmiany o kwiatach pełnych, jak również odmiany z biało nakrapianymi liśćmi.

Można ją sadzić na obrzeżach rabat, w szczelinach murków, jest jedną z podstawowych roślin do ogródków skalnych. Wspaniale pokrywa powierzchnie rabat - stosuje się ja jako roślinę okrywową. Odmiany o kwiatach pełnych stosuje się za granicą także na kwiat cięty.

Wymagania

Wymaga gleb niezbyt żyznych, przepuszczalnych, ale nie za suchych oraz słonecznych stanowisk.

Rozmnażanie

Większość odmian rozmnaża się wiosną lub jesienią przez podział roślin lub sadzonki pędowe. Na sadzonki pobiera się pędy zewnętrzne lub wyrastające w środku rośliny. Umieszcza się je po kilka w doniczkach o średnicy 8 cm. Korzenią się dość łatwo, ale podczas upałów letnich rosną źle i gniją. Odmiany o kwiatach pojedynczych rozmnaża się z nasion wysiewanych wiosną. Rozsadę wysadza się na miejsce stałe jesienią lub wiosną następnego roku, w rozstawie co 25-30 cm. Dorosłe rośliny przycięte po kwitnieniu do jesieni silnie się rozrastają.


    Copyright © poral.net