Mączliki
AleurodinaTulipan Greigii Calypso
- Tulipa greigii Calypso

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Tygrysówka Pawia - Tigridia PavoniaOpis

Roślina cebulowa, pochodzi z Meksyku, Gwatemali i Peru. W Europie znana jest od XVI w. Atrakcyjność tej rośliny nie wynika tylko z pięknego ubarwienia (pokryta cętkami), ale i kształtu. Trzy zewnętrzne listki okwiatu są większe i lekko odgięte ku dołowi w przeciwieństwie do wewnętrznych, mniejszych i wyprostowanych. Średnica kwiatów wynosi około 10-15 cm, które są osadzone na pędach wysokości 30-50 cm. Liście są mieczykowate i ociągające do 40 cm wysokości. Ze względu na różnorodność odmian, mamy całą masę roślin charakteryzujących się wspaniałym ubarwieniem np. białe, czerwono nakrapiane, żółte z czerwonymi plamami i odwrotnie, różowawe z cętkami w barwie karminu. Wadą kwiatów tygrysówki jest to, że kwitną tylko jeden dzień, rozwijając się przed południem a więdnąc już pod wieczór. Tygrysówka rozwija się z cebulki, która wytwarza od jednego do kilku pędów, na których pojawia się 2-5 pąków, które stopniowo się rozwijają.

Wymagania

Dobrze rośnie na glebach próchnicznych i przepuszczalnych w nasłonecznionych, ciepłych miejscach. Podczas suszy wymaga obfitego podlewania. Roślinę dokarmia się 2- 3 krotnie w ciągu lata nawozem wieloskładnikowym.

Rozmnażanie

Oprócz oddzielania cebulek przybyszowych, roślinę można rozmnażać z nasion wysiewanych w kwietniu. W pierwszym roku uprawy z nasion lepiej nie dopuszczać do kwitnienia, aby nie osłabiać roślin. W następnym sezonie rośliny powinny osiągnąć obwód 5- 7 cm.

Pielęgnacja

W okresie intensywnego wzrostu, w razie suszy należy ją podlewać. Sadzimy ja do gruntu po 15 kwietnia, a wykopujemy w październiku, jak zżółkną liście, jeszcze przed silniejszymi mrozami. Wykopujemy ostrożnie, nie czyszcząc ich z ziemi, odcinając liście kilka centymetrów nad cebulką. Cebule razem z cebulkami potomnymi przechowujemy w torfie w tem. około 5oC, wyższa tem. pobudza cebulki do szybszego wzrostu a to może się zakończyć ich gniciem. Cebule potomne uprawia się rok-dwa, zanim zakwitną.

Gdy Kwiaty Chorują:

Jest to odporna roślina, jeśli dostosujemy się do jej wymagań nie zachoruje nam.

Zanim Dokonasz Zakupu

Cebule nie powinny by uszkodzone i powinny być twarde.

Przeciętny wiek: - Może żyć kilka lat.

Stopień trudności pielęgnacji: - Chcąc by roślina nam kwitła musimy zapewnić jej odpowiednie warunki.
    Copyright © poral.net