Tarczniki
Diaspididae



Obwojnik Grecki
Periploca Graeca

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI

It appears that you are using an ad-blocking program (Adblock).

Please disable Adblock so that we can provide you with valuable content.


Wygląda na to, że używasz programu blokującego reklamy (Adblock).

Prosimy o wyłączenie Adblocka, abyśmy mogli dostarczać Ci wartościowe treści.


  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Fiołek Afrykański - Saintpaulia



Opis

Fiołek afrykański, zwany też saintpaulią, występuje w wielu odmianach i formach. Ojczyzną tego gatunku są góry Usambara na pograniczu Kenii i Tanzanii. Jaskrawo ubarwione, dwuwargowe kwiaty, pojawiające się przez cały rok, czynią z niego idealną roślinę pokojową.

Wysokość roślin waha się od 10 do 15 cm, zaś średnica może przekraczać nawet 40 cm. Przy prawidłowej pielęgnacji fiołki afrykańskie zachowują niezmienną żywotność przez wiele lat. Większość sprzedawanych saintpaulii to mieszance bez określonej nazwy. Najbardziej poszukiwane są fiołki o kwiatach dwubarwnych, ale popularne są również te o kwiatach podwójnych, postrzępionych krawędziach płatków lub liściach z pomarszczonymi brzegami. Dostępne są również formy miniaturowe i o zwieszonych liściach.

Fiołki dobrze znoszą obecność innych kwiatów. Na towarzystwo należy im jednak wybrać rośliny o podobnych wymaganiach.

Wymagania

Chociaż fiołki afrykańskie lubią światło, nie należy je wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, szczególnie latem. Dobrze czują się na parapetach, ale nie o południowej wystawie.

Rośliny te lubią dużą wilgotność powietrza, więc dobrze jest ustawić doniczkę na kamykach na podstawce wypełnionej wodą.

Saintpaulia nie lubi podlewania zimną wodą oraz nie toleruje zraszania liści i kwiatów.

Rozmnażanie

Najprostszym sposobem pozyskiwania nowych okazów fiołka jest sadzonkowanie liści z ogonkami. Wyhodowanie dorosłej rośliny z sadzonki liściowej trwa 8-10 miesięcy. Z rośliny matecznej pobieramy liście wraz z ogonkami, zanurzamy ich konce w ukorzeniaczu i umieszczamy w doniczce aż po nasadę blaszki liściowej. Sadzonki trzymamy w temperaturze 18-21°C przez 6 tygodni. Powstałe w tym czasie roślinki przesadzamy do oddzielnych doniczek, gdy osiagną średnicę 5 cm.

Pielęgnacja

Fiołek afrykański rośnie najlepiej w ziemi torfowej, w płaskich doniczkach z drobnym drenażem. Roślinę należy przesadzać co roku, wiosną lub latem, gdy bryła korzeniowa wypełni doniczkę.

Starsze, blednące liście i kwiaty usuwamy przy podstawie, pozostawiając na roślinie jedynie trzy lub cztery "piętra" liści.

Podlewać należy go wodą letnią, dwa razy w tygodniu, ostrożnie od dołu, czyli na podstawkę. Zimą podlewanie powinno byc oszczędniejsze. W okresie wzrostu roślinę należy co dwa tygodnie zasilać przy podlewaniu płynnym nawozem.

Gdy Kwiaty Chorują:

Brązowe plamy na liściach - Zwykle są rezultayem zbyt intensywnego nasłonecznienia, ale mogą również powstawać w wyniku zroszenia liści.

Pleśń - Atakuje rośliny w zbyt wilgotnym i nieprzewiewnym otoczeniu, także w doniczkach bez odpływu wody. Fiołki należy przestawić w bardziej suche miejsce i zapewnić im odpowiedni drenaż.

Zanim Dokonasz Zakupu

Należy sprawdzić czy liście są zdrowe i jędrne. Wybieraj rośliny z dużą ilością zawiązanych pąków kwiatowych.

Przeciętny wiek: - Roślina wieloletnia.
Stopień trudności pielęgnacji: - Łatwa w pielęgnacji.












    Copyright © poral.net