Mączliki
AleurodinaLewizja Liścieniowa
Lewisia Cotyledon

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Pierwiosnek Wyniosły - Primula ElatiorOpis

Pierwiosnek wyniosły jest byliną z rodziny pierwiosnkowatych Primulaceae. Dziko rośnie w Europie, występuje też na Kaukazie, Uralu, Ałtaju i w Iranie. Liście są podłużne, jajowate lub szerokoeliptyczne, na wierzchołku zaokrąglone. Brzegi blaszki liściowej są karbowane lub ząbkowane, a powierzchnia lekko pomarszczona i miękko owłosiona.

Pierwiosnek kwitnie od kwietnia do maja. Osadzone na cienkich szypułkach kwiaty zebrane są po około 10 w baldachy, które skierowane są w jedną stronę. Kwiaty mają żółtą barwę i nie pachną

W uprawie, oprócz formy wyjściowej i odmian botanicznych, znajdują się mieszańce zebrane w grupy, na przykład Grandiflora, Colossea, Vierlander Riesen, Pacific. Charakteryzują się one dużymi kwiatami o średnicy dochodzącej do 6 cm i bogatej gamie barw - od białej przez żółtą, pomarańczową i czerwoną do kasztanowo - brunatnej. Pojawiły się także pierwiosnki różowe i błękitne. Kwiaty mają zawsze żółte lub pomarańczowe oczko u wylotu rurki korony, kwiatostany osadzone są na łodygach dochodzących nawet do 20 cm wysokości.

Sadzi się go w ogródkach skalnych, na trawnikach, pod drzewami i krzewami ozdobnymi oraz na rabatach z roślin kwitnących wiosną. Nadaje się też na kwiat cięty.

Wymagania

Pierwiosnek wyniosły wymaga gleby dość ciężkiej, gliniastej, próchniczej i wilgotnej oraz półcienistego lub zacienionego stanowiska.

Rozmnażanie

Pierwiosnek rozmnaża się przez nasiona oraz przez podział roślin wiosną po kwitnieniu. Egzemplarze otrzymane w wyniku podziału rosną nieco słabiej, ale tworzą więcej pędów kwiatostanowych. Na miejsce stałe sadzi się rośliny w rozstawie 30 x 25 cm.

Pielęgnacja

Aby uzyskać wcześniej kwitnące rośliny, można zastosować uprawę przyspieszoną, do której przeznacza się egzemplarze silne, dobrze wyrośnięte, otrzymane z nasion. Jesienią sadzi się je do skrzyń inspektowych, które pod koniec stycznia należy obłożyć matami i zakryć oknami inspektowymi, umożliwiając dobry dostęp światła. Zazwyczaj inspektów nie trzeba podgrzewa się, tylko w okresie późnych przymrozków wyrośnięte już nieco rośliny chroni się przed niskimi temperaturami poprzez przykrycie.


    Copyright © poral.net