Tarczniki
DiaspididaeKoleus Blumego
Solenostemon Scutellarioides - Coleus Blumei

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Nolina - Nolina RecurvataOpis

Nolina jest sukulentem pochodzącym z meksykańskich pustyń, o bardzo atrakcyjnym wyglądzie. Inna nazwa tej rośliny to Beaukarnea wygieta - Beaucarnea Recurvata. Rośnie powoli. W naturze może osiągnąć od 4 do 8 m wysokości. Uprawiana w doniczce jest dużo niższa. Bardzo ciekawie prezentuje się jej zdrewniała, pomarszczona, brązowoszara łodyga o butelkowatym kształcie, która służy jako zbiornik wody. Oryginalny kształt łodygi przyczynił się do nadania roślinie potocznej nazwy "słoniowa stopa". Ze szczytu łodygi wyrasta kępa wąskich, zielonych liści, zaginających się u dołu. W środowisku naturalnym wytwarza okazałe, wiechowate kwiatostany, złożone z drobnych białych kwiatków, z lekkim różowym odcieniem. Uprawiana w mieszkaniu jednak nie zakwita i nie zawiązuje nasion. Idealnie prezentuje się pojedynczo w nowoczesnych wnętrzach.

Wymagania

Wiosną, podczas przesadzania od rośliny matecznej można oderwać odrosty. Zapewniamy im temp. 24°C.

Rozmnażanie

Stanowisko słoneczne. Lubi świeże powietrze, więc dobrze się czuje tuż przy oknie. Latem można wystawiać na zewnątrz.

Pielęgnacja

Sadzimy do mieszanki ziemi doniczkowej na bazie gleby z dodatkiem ziemi liściowej lub torfu oraz piasku. Na dnie doniczki wskazany dobry drenaż. Podlewamy od wiosny do jesieni, jednak oszczędnie. Zimą, w okresie spoczynku, zaprzestajemy podlewania. Latem co 4 tygodnie warto zastosować rozcieńczony płynny nawóz. Co dwa lub trzy lata można przesadzać ale najlepiej rośnie w stosunkowo małej doniczce. W pierwszym roku po przesadzeniu nie nawozimy. W dzień najlepiej się czuje w temp. 18 do 22°C. Na noc temperaturę warto obniżać do około 15°C. Minimalna temp. jaką znosi ta roślina to 10°C. Nolina jest dość łatwa do utrzymania. Ponieważ lubi suchą atmosferę, dobrze radzi sobie w mieszkaniach z ogrzewaniem centralnym. Nie znosi natomiast nadmiaru wilgoci.

Gdy Kwiaty Chorują:

Brązowiejące wierzchołki liści można przyciąć, jednak z umiarem.
Osłabione, blade liście i miękka łodyga wskazują na nadmiar wody.
Wówczas doniczkę stawiamy na gazecie, w którą część wody przesiąknie. Kolejne podlewanie dopiero gdy gleba przeschnie.
Roślinę czasem atakują przędziorki lub czerwce.


    Copyright © poral.net