Mączliki
AleurodinaNaparstnica Purpurowa
Digitalis Purpurea

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Niezapominajka - MyosotisOpis

Niezapominajka leśna jest rośliną dwuletnią z rodziny szorstkolistnych Boraginaceae. W stanie naturalnym występuje w strefie umiarkowanej na obu półkulach, w Polsce rośnie dziko w zaroślach, w lasach i nad ciekami wodnymi. Rośliny osiągają 20-40 cm wysokości, mają krzaczasty pokrój i wzniesione pędy.

W pierwszym roku niezapominajka tworzy rozetę podłużnych liści. Zakwita w drugim roku, od połowy kwietnia lub początku maja do końca czerwca. Pojedyncze kwiaty są niebieskie, drobne, zebrane w luźne, wydłużone kwiatostany. U odmian ogrodowych kwiaty mogą być także białe, różowe lub różowo-karminowe.

Stosowane są na obwódki, sadzone w pobliżu zbiorników wodnych, często wśród innych roślin. Wspaniale wyglądają jako podszycie wysokich roślin cebulowych. Nadają się również na kwiat cięty do małych bukiecików i wiązanek.

Wymagania

Niezapominajki najlepiej czują się w miejscach lekko zacienionych lub półcienistych.

Rozmnażanie

Niezapominajki rozmnaża się przez nasiona wysiewane na rozsadniku w czerwcu lub pierwszej dekadzie lipca. Nasiona wschodzą po 7-14 dniach. Młode rośliny z 3-5 liśćmi sadzi się na zagony w rozstawie 10-15 x 25-30 cm, a jesienią przesadza na miejsce stałe. Można też od razu posadzić na miejsce stałe.

Pielęgnacja

Nie są wybredne, co do gleby, ale najlepiej sadzić je w glebie bogatej w próchnicę i wilgotnej. Mają małe potrzeby nawozowe. Dobrze znoszą nasze warunki klimatyczne. Można je przesadzać nawet w początkowej fazie kwitnienia.
    Copyright © poral.net