Przędziorki
TetranychidaePetunia
Petunia

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Hipeastrum - HippeastrumOpis

Hipeastrum jest rośliną, której nie można nie zauważyć. Najpierw pojawia się jedna lub dwie łodygi, zazwyczaj z czterema dzwonkowatymi kwiatami. jeśli bedziemy mieć szczęście, mogą się wytworzyć łodygi z nawet pięcioma białoróżowymi lub czerwonymi kwiatami. Liście wyrastają dopiero później. Liście, w porównaniu ze wspaniałymi kwiatami, są skromne, koloru ciemnozielonego od 40-60 cm. W lecie kiedy roślina przygotowuje się do okresu spoczynku, liście obumierają.

Jako wynik krzyżowania i uszlachetnienia różnych gatunków, szczególnie w znanej z upraw roślin cebulowych Holandii, powstało wiele mieszańców. Dzisiaj hipeastrum hodowane jest na olbrzymich obszarach w południowej Afryce, i w formie cebul dostarczane jest do Europy.

Kwiat jest olbrzymi, dochodzi nawet do 15 cm. Kolor od białego po czerwony. Zapach jest lekko słodkawy, najbardziej intensywnie pachną kwiaty białe.

Wymagania

Podczas wzrostu roślina wymaga dostatecznego nasłonecznienia, świeżego powietrza oraz dużej jego wilgotności.

Rozmnażanie

Hipeastrum najlepiej rozmnażać za pomocą cebulek przybyszowych tj. małych cebulek, które powstają wokół cebuli matecznej. Można je ostrożnie oddzielić i włożyć do małych doniczek z żyzną ziemią. Na kwiaty jednak można liczyć dopiero po 2-3 latach.

Pielęgnacja

Latem temperatura odpowiednia to 18°C, a w zimie nie powinna spaść poniżej 16°C.

Im szybciej roślina rośnie, tym więcej potrzebuje wody. Nawozi się ją do konca lipca. Nawozi się ją raz na tydzień. Natomiast od września do grudnia podlewać należy bardzo skąpo.

Przesadzanie jest konieczne raz na trzy-cztery lata, po okresie całkowitego spoczynku. Należy używać ziemi bogatej w środki odżywcze, przepuszczalnej i nie zapomnieć o wykonaniu drenażu.

Stare kwiatostany i liście usychają same. Podczas przesadzania suche i zbutwiałe, lub co gorsza zaatakowane przez grzyb łuski cebuli powinno się usunąć.

Po okresie kwitnienia należy ograniczyć podlewanie. Zaczyna się wtedy okres wegetacyjnego spoczynku. na czas od jesieni do stycznia należy przenieść doniczkę w chłodniejsze miejsce, nie nawozić i skąpo podlewać. Pod koniec stycznia powinien pojawić się nowy pęd kwiatowy.

Jeśli chcemy mieć już w grudniu kwitnące hipeastrum, musimy poddać cebulę procesowi pędzenia. jest to dosyć proste, zarazem bardzo ciekawe zajęcie pomimo, że trwa kilka tygodni. Zaczynamy na jesieni: cebulę umieszczamy na jeden dzień w naczyniu z letnią wodą. Następnie napełniamy doniczkę lekką, żyzną ziemią i sadzimy cebulę w taki sposóbaby jedna trzecia cebuli wystawała nad powierzchnię ziemi. Na cebulę nakładamy spiczasty kołpaczek z tektury lub papieru i umieszczamy ją w temperaturze 20-25°C. Podlewać należy oszczędnie, nie wolno za razem dopuścić do wyschnięcia podłoża. Po 4-6 tygodniach pojawiają się pierwsze pędy. Podlewanie należy ostrożnie zwiększyć. Kiedy pędy mają już około 10 cm, należy kołpaczek zdjąć i umieścić doniczkę w oświetlonym, ciepłym miejscu.

Gdy Kwiaty Chorują:

Plamy na liściach i uschnięte liście - wskazują na zarażenie chorobą grzybową. Należy odciąć zarażone części i użyć środka ochronnego przeciw grzybom. Choroby grzybowe powstają na skutek nie właściwej pielęgnacji rośliny.

Zanim Dokonasz Zakupu

Hipeastrum kupuje się zazwyczaj krótko przed zakwitnięciem. Bardzo często można jednak nabyć kiełkującą cebulę. Jeśli roślina ma już pączki, należy im się przyjrzeć, ponieważ po nich widać już czy okaz będzie dobrej czy gorszej jakości.

Przeciętny wiek: - Zdrowa, silna cebula może kwitnąć wielokrotnie, pod warunkiem, że w okresie spoczynku jest odpowiednio pielęgnowana.

Stopień trudności pielęgnacji: - Łatwa w uprawie.
    Copyright © poral.net