Krocionóg Krwawoplamy
Blaniulus GuttulatusBakopa
Sutera Diffusus

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Dzielżan Ogrodowy - Helenium HybridumOpis

Dzielżan ogrodowy jest byliną z rodziny astrowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, nazwa gatunkowa obejmuje głównie mieszańce Helenium autumnale. W skupiskach roślina tworzy dużą, silną kępę z czasem rozrastającą się wszerz. Łodygi dzielżana są wzniesione, bruzdowane, ku górze silnie rozgałęzione, mają od 50 nawet do 200 cm wysokości. Liście są gruczołowato nakrapiane, lancetowate, ząbkowane, ciemnozielone. Niestety mają tendencję do zasychania, nie stanowi to jednak problemu, ponieważ z uwagi na wysokość dzielżan sadzi się zazwyczaj z tyłu rabaty.

Koszyczki kwiatowe mają średnicę 3 do 5 cm, języczkowe kwiaty brzeżne są żółte, żółto - brązowe lub brunatno - czerwone, na końcu mają trzy wyraźne ząbki. Kwiaty rurkowe żółtej bądź brunatnej barwy są zbite i tworzą wewnątrz kwiatostanu jakby nasadzoną kopułę. Dostępne są odmiany o kwiatach języczkowych żółtych, żółtych z brunatnymi lub pomarańczowymi smugami oraz czerwono - brunatnych.

Wymagania

Dzielżan najlepiej posadzić na glebie żyznej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej. Źle rośnie na nieprzepuszczalnej glinie i jałowych piaskach, a także glebach zalewanych zimą. Idealne jest stanowisko w pełnym słońcu.

Rozmnażanie

Dzielżany rozmnażamy przez podział, wiosna lub jesienią. Niektóre odmiany można także rozmnażać przez sadzonki zielne pozyskane wiosną, które ukorzeniają się w ciągu tygodnia. Sadzonek nie należy przygotowywać i sadzić do gruntu jesienią, bowiem młode rośliny nie przetrzymają zimy, szczególnie gdy aura o tej porze roku będzie zmienna przemiennie deszcz i mróz. Wiosną zeszłoroczne pędy należy przyciąć tuż przy powierzchni ziemi. Dzielżany można także rozmnożyć przez nasiona wysiewane w maju - czerwcu do doniczek lub palet, do inspektu lub na rozsadniku. Na miejsce stałe sadzi się rośliny w sierpniu - wrześniu w rozstawie 50 x 50 cm. Przy rozmnażaniu z siewu otrzymuje się jednak materiał niejednolity.

Pielęgnacja

Wzrost roślin jest szybki i bujny, co powoduje, że ich pędy często wylegają i pokładają się na ziemi. Aby temu zapobiec należy przywiązać rośliny do palików. Dzielżan kwitnie od VII do IX. Aby opóźnić kwitnienie o około dwa tygodnie, należy w maju lub czerwcu przyciąć część pędów rośliny.

Podczas suszy konieczne jest podlewanie. Rośliny wymagają dokarmiania. Po kwitnieniu pędy kwiatowe należy przyciąć. Dzielżan jest średnio wytrzymały na mróz, niektóre odmiany wymagają zabezpieczenia na zimę.

Wysokie dzielżany dobrze prezentują się posadzone wzdłuż ogrodzenia, przy ścianach altan lub innych budynków w ogrodzie. Można je również posadzić w sąsiedztwie krzewów liściastych i iglastych. Są idealne do odgradzania poszczególnych części ogrodu, nadają się także na kwiat cięty.


    Copyright © poral.net