Tarczniki
DiaspididaeSerduszka Okazała - Biskupie Serce
Dicentra Spectabilis

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Parzydło LeŚne - Aruncus DioicusOpis

Parzydło leśne jest rośliną naturalnie rosnącą we Francji, Niemczech i Polsce. Jest wysoką rośliną dorastającą półtora metra do dwóch metrów. Tworzy kępy o średnicy około metra, które rozrastają się w szybkim tępie. Jej kwiaty są białe, drobne i rosną w wiechach. Ich średnica dochodzi do paru milimetrów. Dzielą się na męskie i żeńskie. Te drugie różnią się tym, że mają lekko żółtawy kolor. Liście są duże, lancetowate i ząbkowane na brzegach. Po przekwitnięciu dalej zdobią parzydło i są dość dekoracyjne. Kwiat ten dobrze się rozrasta i ukorzenia. Kwitnie w maju i czerwcu.

Nadaje się na trawniki, sadzony pojedynczo. Pięknie rośnie w tle bylin oraz rabat. Sadzi się czasami pod drzewami. Wyjątkowo dodaje im piękna i dekoruje. Można używać go jako kwiat cięty i trzymać w wazonie. Dość długo się w nich utrzymuje. Dodaje się do bukietów i wiązanek.

Wymagania

Rośnie najlepiej na glebach próchniczych, zasobnych w wodę. Ich odczyn powinien być kwaśny. Stanowisko lekko zacienione jest dla niego najodpowiedniejsze. Nie lubi rosnąć na słońcu oraz w miejscach suchych i piaszczystych.

Rozmnażanie

Z przemrożonych nasion. Po wniesieniu wiosną do szklarni o temperaturze 10-15oC kiełkują po 15 dniach. Siewki są tak drobne, że pikuje się je kępkami. Do wysadzenia na miejsce stałe nadają się dopiero po dwóch latach. Łatwo rozsiewa się samorzutnie. Przez sadzonki wierzchołkowe późną wiosną oraz przez podział po kwitnieniu. Przez podział karpy we IX, po przycięciu pędów. Podzielone części można wysadzić bezpośrednio do gruntu a ukorzenią się przed zimą. Podział jest bardzo trudny ze względu na silnie zdrewniałe korzenie. Ponadto jest to sposób mało wydajny.

Pielęgnacja

Po posadzeniu potrzebuje ok. 2 lat na pełne przyjęcie się. Wymaga podlewania w czasie suszy.
Sadzi się je w miejscach, w których warunki naturalne nie pozwalają na hodowle innych roślin. Kwiaty po przekwitnięciu należy obciąć. Bylina jest mrozoodporna, dlatego nie trzeba jej przykrywać zimš.

Parzydło jest rośliną trującą. W razie połknięcia należy skontaktować się natychmiast z lekarzem.


    Copyright © poral.net