Czerwce
Coccoidea



Ubiorek Wiecznie Zielony
Iberis Sempervirens

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI

It appears that you are using an ad-blocking program (Adblock).

Please disable Adblock so that we can provide you with valuable content.


Wygląda na to, że używasz programu blokującego reklamy (Adblock).

Prosimy o wyłączenie Adblocka, abyśmy mogli dostarczać Ci wartościowe treści.


  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Araukaria Wyniosła - Araucaria Excelsa



Opis

Araukaria, inaczej zwana też Igławą, jest iglastym drzewem odkrytym pod koniec XVIII w. na wyspie Norfolk na południowym Pacyfiku. W warunkach naturalnych jest ogromnym drzewem, dorastającym do 60m wysokości. Uprawiana w doniczce rośnie powoli i osiąga wysokość zaledwie od 90 do 180 cm. Młode, wierzchołkowe pędy są wiotkie, potem drewnieją. Wygląda atrakcyjnie dzięki poziomym, układającym się piętrowo odgałęzieniom, pokrytym 13 mm igiełkami. Wiosną igły są jasnozielone, później ciemnieją. Araukarie są dwupienne, są drzewa męskie oraz żeńskie. W naturalnym środowisku podłużne szyszki męskie zwisają w pęczkach. Mogą być żółtobrązowe lub czerwonawe. Z kolei szyszki żeńskie są szersze, jajowate, znacznie większe. W naszym klimacie uprawiana w doniczce jednak kwiatów nie zawiązuje.

Wymagania

Należy ją eksponować z dala od innych roślin. Dobrze czuje się w dużych pomieszczeniach, szklarniach i oranżeriach.

Rozmnażanie

Z nasion lub sadzonek pędowych tylko wierzchołkowych, ale rzadko się udaje w warunkach amatorskich. Nasiona wysiewa się tuż po dojrzeniu w mnożarce lub szklarni w temp. 20°C. Po wytworzeniu systemu korzeniowego, temp. obniża się do 15°C. Latem rośliny można porozsadzać.

Pielęgnacja

Ze względu na brak mrozoodporności uprawiamy wyłącznie w doniczce. W pogodne, letnie dni roślinie dobrze zrobi wystawienie na zewnątrz. Stanowisko uprawy jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione, do półcienistego. Gleby żyzne, lekko kwaśne, wilgotne. W sezonie wegetacyjnym odpowiednia jest zwykła temp. pokojowa. Podlewamy letnią, miękką wodą, na tyle często aby gleba miała stałą wilgotność. Co 3 dni roślinę warto opryskać, a co 2 tygodnie podlewamy płynnym nawozem. Dobrze sprawdzają się nawozy dla roślin kwasolubnych. Na zimę temp. warto obniżyć do około 10°C ale nie może spaść poniżej 5°C. Wówczas też ograniczamy podlewanie. Wiosną co 2 lub 3 lata, gdy zauważymy że korzenie przerastają doniczkę roślinę przesadzamy do większej doniczki. Gdy drzewko przekroczy wysokość 90 cm, wymieniamy jedynie wierzchnią warstwę gleby.

Gdy Kwiaty Chorują:

Suche i żółknące igły oznaczają, że roślina ma zbyt sucho i gorąco. Trzeba ją przenieść w chłodne, dobrze przewietrzone miejsce, a także częściej podlewać i zraszać. Problem szczególnie często pojawia się zimą w ogrzewanych mieszkaniach. Wówczas, jeżeli nie można przenieść do chłodniejszego pomieszczenia, ustawmy jak najdalej od kaloryferów. Niezapewnienie właściwych warunków powoduje opadanie dolnych liści, które odsłaniają nagi pień i już nigdy w tym miejscu nie odrosną. Roślinie może też szkodzić dym papierosowy. Ze szkodników pojawiają się mszyce i wełnowce.








    Copyright © poral.net